AcasăEditorialStart în etapa a 6-a! Lupta tot mai dramatică

Start în etapa a 6-a! Lupta tot mai dramatică

Lupta din play-out devine tot mai palpitantă și mai dramatică.

Din păcate pentru noi, suntem implicați în mod direct și suntem fix în inima bătăliei. Dinamo este fix la jumătatea grupului de 5 echipe aflate în lupta pentru evitarea retrogradării. Avem două echipe deasupra noastră și două sub noi. Toate aceste 5 echipe sunt separate de maxim 3 puncte, aceasta este diferența între ultimul loc și primul loc care asigura supraviețuirea directă. Așa cum am mai spus, campionatul este împărțit în două grupe, grupa echipelor care se bat pentru primele locuri, dar și grupa echipelor care se bat pentru evitarea retrogradării, cel puțin așa stau lucrurile momentan.

Etapa a 6-a propune o serie de dueluri care ne interesează în mod direct și ziua de marți are două meciuri importante pentru noi, care pot da o direcție înainte de ultlimele trei etape din play-out.

CLASAMENT PLAY-OUT: 

  1. Oțelul Galați 30 puncte
  2. Hermannstadt 28 puncte
  3. UTA Arad 28 puncte
  4. U Cluj 26 puncte
  5. Petrolul Ploiești 26 puncte
  6. Voluntari 21 puncte
  7. Poli Iași 21 puncte
  8. DINAMO București 20 puncte
  9. Botoșani 18 puncte
  10. FCU Craiova 18 puncte

VOLUNTARI-FCU CRAIOVA: Chiar înainte de meciul nostru, se joacă un duel care ne interesează în mod direct. Echipa aflată pe loc de salvare directă împotriva ultimei clasate. Doar trei puncte le despart pe cele două echipe și fiecare dintre cele două echipe își doresc victoria. Craiova nu are victorie în play-out până acum, doar două rezultate de egalitate, în vreme ce Voluntari s-a mai temperat după două victorii consecutive și au două meciuri cu doar un punct acumulat. Partida are loc de la 17:30, înainte de meciul nostru cu Botoșani.

BOTOȘANI-DINAMO: Evident, meciul cel mai important pentru noi, o nouă finală pentru Dinamo, de această dată pe un teren ostil. Meciul va fi prefațat mai pe larg în articolele următoare. Dinamo are nevoie de prima victorie în deplasare de la succesul cu Farul Constanța, din februarie. Mai bine de două luni fără succes în deplasare pentru echipa noastră.

UNIVERSITATEA CLUJ-POLI IAȘI: U Cluj era atât de bine poziționată la startul play-outului, au învins pe Botoșani cu 3-0 și părea că nu au emoții. Însă nu mai reușesc să învingă pe nimeni, au două rezultate de egalitate și două înfrângeri în campionat, eliminare în Cupa României și mai mult decât atât, l-au pierdut și pe Dan Nistor. Situația poate deveni și mai problematica dacă nu înving pe Poli Iași, dacă pierd, intră în hora retrogradării.

UTA ARAD-OȚELUL GALAȚI: Oțelul domină această parte a sezonului, succes după succes și nimic nu pare să le stea în cale. Gălățenii nu au emoții cu privire la retrogradare și vor să securizeze primul loc împotriva arădenilor, care vor avea parte de public, suspendarea a luat sfârșit și pentru ei. Se anunță un meci interesant,  nu neapărat cu implicații în lupta pentru evitarea retrogradării.

HERMANNSTADT-PETROLUL: Sibienii vor să își mențină invincibilitatea pe teren propriu, nu au emoții cu retrogradarea și acasă efectiv nu pierd. Petrolul a ajuns la 26 de puncte după egalul cu UTA de pe teren propriu și sunt mai liniștiți după venirea lui Balint, dar în cazul în care vor pierde, emoțiile vor crește înainte de ultimele 3 etape. Măcar vor avea miza în a juca până la final și cu contracandidatele noastre.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare