AcasăEditorialStart EXCELENT in campionat! Dinamo invinge o forta a campionatului la debut!

Start EXCELENT in campionat! Dinamo invinge o forta a campionatului la debut!

Dinamo a debutat in aceasta seara in noua editie a Ligii Nationale de Baschet.

Intr-o formula schimbata, post parteneriatului cu Stiinta Bucuresti, cu un nou antrenor, Antonis Constantinides, cu un lot destul de schimbat fata de anul trecut, Dinamo a inceput impotriva unui adversar de calibru, Sibiu, o candidata la primele locuri si in acest sezon. Inainte de startul sezonului am realizat un interviu cu team managerul echipei, Catalin Naziru, care mi-a spus ca obiectivele echipei sunt importante

„Noi ca si obiectiv ne propunem sa fim cat mai sus, realistic vrem sa terminam in primele 6, daca suntem cuminiti si suntem sanatosi, poate si un pic mai sus. Este un sezon atipic, este valabil pentru toate sporturile. Depinzi de numarul de imbolnaviri, daca ai fost infectat pana acum, poate vei avea un parcurs mai lin pe parcurs. „

Dupa startul incurajator din Cupa Romaniei, eram curios sa vad la treaba echipa noastra impotriva unui adversar de calibru, dupa cateva saptamani de pregatire suplimentare in formula completa, cu Armwood, printre ultimii veniti, dar si cu restul jucatorilor sositi in acasta pauza competitionala.

Primele doua sferturi ne-au apartinut, am intrat in avans de 5 puncte la pauza, dar diferenta putea fi si mai mare, deoarece sibienii au recuperat mare parte din diferenta in ultimele 3 minute. Sfertul 3 a fost adjudecat de sibieni 25-18, astfel ca inainte de sfertul 4, gazdele aveau un avans de 2 puncte. Dinamo a inceput foarte bine sfertul 4 cu un partial de 17-10. Cu trei minute inainte de final, Dinamo avea un avans de 6 puncte,78-72. Sa tinem cont de faptul ca sibienii au in componenta jucatori care evolueaza impreuna de 3 ani, precum Philmore, Cooper sau Tohatan. Dinamo a gestionat excelent finalul de meci, daca in trecut aveam probleme in minutele de final, de data asta s-a vazut ca avem ceva mai multi jucatori experimentati in lot si presiunea finalului a fost gestionata mult mai bine.

Cei mai buni marcatori dinamovisti au fost Abukar 18, Armwood 17, Price 18 si Masters 18! Casale a contribuit si el cu 9 puncte. Scor final: 87-76!

Am vazut cativa jucatori extrem de interesanti precum Abukar, Armwood sau Price, m-am bucurat sa il revad pe Casale, care a mai fost la Dinamo acum cativa ani, un bun shooter de trei puncte. Cane nu a facut un meci prea bun, dar Masters s-a achitat bine de sarcini. Felicitari insa tuturor jucatorilor, un meci foarte bun si un inceput mai mult decat promitator!

Pentru Dinamo urmeaza duelul cu Arges Pitesti, echipa antrenata de fostul nostru antrenor, Tudor Costescu. Echipa pitesteana ne-a invins in Cupa, dar avem sansa revansei acum. Pitestenii au fost invinsi de Craiova, 79-77!

HAI DINAMO!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare