Sporting-DINAMO: Pentru o calificare istorica! Toate detaliile inainte de duelul din Champions League

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo poate scrie o noua pagina de istorie in urmatoarele zile si totul incepe cu duelul din aceasta seara de la Lisabona.

Acum un an, Dinamo rata prezenta in optimile de finala, dupa o dubla cu Sporting. Dupa un meci foarte bun in Portugalia si o prima repriza de vis in retur, Dinamo a cedat in repriza secunda si calificarea a fost ratata intr-o atmosfera cum nu a mai fost in Romania. Doua infrangeri la limita, 32-31, 27-26.

Nu a urmat vreo cadere, Dinamo a castigat titlul de o maniera categorica si anul acesta am defilat in grupa din Champions League. Sortii ne-au scos din nou in cale pe Sporting si jucatorii se gandesc la revansa! “It’s a revansa. Nu uit cum am pierdut… si acum mi-e dificil sa accept ce s-a intamplat. Avem o noua sansa sa demonstram ca suntem mai buni si in acest an trebuie sa mergem mai departe” a spus Missaoui inainte de acest duel.

De altfel, toti jucatorii se gandesc la revansa. In seara aceasta de la 20:30, Dinamo vrea sa obtina un rezultat favorabil impotriva lui Sporting, in sala “Pavilhao Joao Rocha”. Nu vor fi singuri, cateva sute de suporteri dinamovisti sunt deja in Lisabona si una din peluzele din spatele portii va fi plina de caini dornici sa vada echipa noastra calificata mai departe. Returul se va juca cu casa inchisa, in 30 de minute au fost epuizate toate biletele. Probabil doar o sala de 10 000 de locuri ar fi satisfacut cererea de bilete pentru un asemenea meci.

Sporting a terminat grupa pe locul secund dupa spaniolii de la Bidasoa Irun, cu 6 victorii, 2 rezultate de egalitate si 2 infrangeri. Pe teren propriu au facut un singur egal cu Bidasoa. Portughezii au progresat mult in ultimii ani in handbal, Porto evolueaza in grupele principale, dar Dinamo a demonstrat ca se poate bate de la egal la egal cu oricine.

Din fericire, Bannour este apt de joc, interul tunisian a evoluat in week-endul trecut cu Resita si poate evolua si astazi. Dubla cu Sporting are o insemnatate aparte, nu este vorba doar despre calificarea in optimi, are o importanta majora si in perspectiva.

In sezonul urmator se schimba formatul competitiei, vor fi doar 16 echipe, 9 calificate direct si restul atribuite prin wildcard. Avand in vedere coeficientul tarii, faptul ca doar Dinamo are performante la nivel european, campioana Romaniei ar trebui sa mearga in a doua competitie europeana, nou-infiintata, European Handball League. Insa o calificare in optimi ar fi un mare avantaj pentru formatia noastra, care ar avea argumente serioase.

Lucru de care si Constantin Stefane este constient: “Poate, daca vom reusi sa trecem de Sporting, vom primi un wild card si vom fi si noi la masa bogatilor. Pentru ca sigur aceasta calificare va conta pentru noul sezon de Liga Campionilor”

Este un meci istoric, dar am mare incredere in dulaii nostri ca pot produce o noua bucurie imensa fanilor dinamovisti! DOAR DINAMO BUCURESTI!

loading...

Lasă un răspuns