Spiritul de a nu ceda niciodata

CS DinamoEditorial

Dinamo pornea in semifinala de astazi cu Sibiu cu sansa a doua, sibienii pana la urma sunt mari favoriti la castigarea titlului de campioana.

Pentru Dinamo calificarea in Final Four-ul Cupei Romaniei a fost un bonus pentru acest sezon in care s-au indeplinit cu brio obiectivele. Insa baietii lui Tudor Costescu nu au venit in vizita la Cluj si au oferit o replica foarte buna sibienilor.

Intr-o sala mai mult goala decat plina, dar avand si ceva fani dinamovisti in sala, dupa cum ne-a informat corespondentul nostru Andrei Ionut-Bocancea, Dinamo s-a tinut bine de Sibiu in primul sfert, incheiat in avantaj de liderul Ligii Nationale, 21-17. In sfertul al doilea lucrurile au scapat putin de sub control si Dinamo s-a vazut la -10 la pauza mare, 33-43.

Dinamo a revenit mult mai decisa de la cabine si usor, usor au inceput sa reducem din diferenta. Sfertul al treilea a fost castigat de Dinamo 21-19, insa mai erau destul de multe puncte de recuperat.

Ce am remarcat insa la aceasta echipa, pe tot parcursul sezonului, este ca nu exista in vocabular verbul a ceda. O echipa care se lupta pentru fiecare balon. In doar cateva minute, scorul era egal, 65-65 si urma un final incendiar in sala din Cluj. Insa asa cum a fost si in primul meci oficial al sezonului, sibienii au stiut sa gestioneze mai bine finalul de partida si dupa cateva minute in care parea ca Dinamo poate reusi marea surpriza, Sibiul merge in marea finala, in care o asteapta Oradea sau Cluj.

Nu am reusit sa mergem in finala, dar cred ca ramanem cu un meci de foarte buna calitate si jucatorii trebuie sa ramana cu ideea ca Sibiul nu este de neinvins si in play-off, putem sa le oferim o replica solida, chiar cred ca Dinamo poate produce o mare surpriza in sferturi. Nu suntem favoriti, ei dispun de un buget cu mult mai mare, au terminat pe locul 1 in campionat, dar am vazut un Dinamo care se ridica la nivelul adversarului.

Michael Deloach a fost cel mai bun marcator dinamovist cu 22 de puncte, urmat de Willie Kemp cu 13 puncte. Baker nu a mai avut o zi la fel de buna, a terminat cu 11 puncte si 5 recuperari, Barro cu 10 puncte, 8 recuperari si 5 assisturi. Ultimul va fi prezent si la All-Star si in curand pe site-ul nostru veti putea citi un interviu cu jucatorul senegalez, fost campion al Romaniei cu U Cluj, finala in care a fost si MVP. Interviul va fi realizat de colegul nostru, Andrei Ionut-Bocancea, care este prezent la Cluj pentru Final Four si All-Star Game.