Spectacol în tribună, dar mai buni decât noi pe teren

Dinamo a întâlnit-o în această seară pe Sepsi Sf. Gheorghe în etapa a doua a Cupei României.

Un prim meci pe Arcul de Triumf, un stadion pe care ne-am dorit foarte mult să evoluăm. Peste 5000 de câini au fost prezenți pe stadion, suporteri care au creat o atmosferă superbă.

Dacă la meciul cu Craiova din etapă precedentă, Ovidiu Burcă a preferat să dea credit jucătorilor care au evoluat mai puțîn în campionat, de dată asta a mers pe o formulă apropiată de cea ideală. Pe postul de fundaș dreapta a fost o schimbare, Moura nu a putut evolua din cauza unei accidentări și atunci Ghezali a fost destul de mult coborât. A fost un sistem asemănător cu cel din meciul de la Giurgiu.

O peluză plină în această seară pe Arcul de Triumf, dar și tribuna a doua a fost plină în proporție de 60-70%, până la urmă costurile de închiriere ar trebui acoperite, mai ales că au fost destul de mulți fani și la T1.

Dinamo pe Arcul de Triumf

Dinamo a început destul de bine meciul, cu elan, impulsionați și de public, Pop a avut o fază asemănătoare ca în partida cu Steaua, când s-a încurcat în propria preluare, dezarmant cât de atehnic este atacantul nostru, muncitor, sufletist, dar incredibil de limitat.

Din păcate, Sepsi a deschis scorul după o fază în care am fost surprinși de o super execuție a lui  Santos Francisco, șut din prima de la 20 de metri, Dujmovic a fost mascat, dar șutul s-a dus perfect, fără șanse pentru Filip. 1-0 în minutul 16 la prima ocazie a oaspeților.

Din păcate, un joc ofensiv lipsit de șanse pentru ai noștri, s-a văzut diferența de nivel față de adversarii pe care îi întâlnim în liga a două, foarte greu să avem și posesia pe care o avem în mod normal. În minutul 41, cei de la Sepsi au avut o șansă uriașă de a marca, centrare puternică în fațaporții, dar care s-a scurs periculos. Un minut mai târziu, la o nouă fază fixă, cei de la Sepsi au o șansă bună de a marca, dar mingea se duce în transversală. Peste noi cei de la Sepsi în prima parte, avantaj meritat.

La pauză Ovidiu a schimbat surprinzător, l-a trimis în teren pe Andrei Florescu în locul lui Lamine Ghezali, dar tot Sepsi a fost la conducerea jocului, efectiv ne-au luat ”la fotbal”, nu am prea mișcat în front în primele minute, s-a văzut din nou nivelul ridicat al oaspeților.

Din păcate, jocul bun al oaspeților a dus la golul 2, fază fixă în care ne-am aparat prost, diferența de talie s-a văzut din nou și Sepsi conducea meritat cu 2-0. Imediat a intrat Valentin Borcea în teren, chiar după gol. În minutul 67, Pop și Bani au ieșit ,Buhăescu și Roșu au intrat în teren. Măcar să punctăm pe tabelă, deși era foarte greu să se întâmple asta în condițiile în care nu puteam pasa.

Iulian Roșu a avut primul șut pe poartă în minutul 70, a intrat bine mijlocașul central. Așa s-a animat și publicul dinamovist.

Cosmin Matei a intrat și el la oaspeți, moment în care tot stadionul l-a înjurat pe fostul jucător dinamovist.

Același Iulian Roșu a intrat foarte bine în joc, scoate o lovitură liberă de la marginea careului și reușim să marcăm după un autogol, mai aveam 10 minute pentru a putea scoate un egal nesperat, la cum s-a jucat. Însă nu reușim să forțăm și se face 3-1 după un autogol al lui Patriche, o centrare destul de periculoasă, dar putea fi gestionată mult mai bine de experimentatul fundaș central.

Iulian Roșu marchează pentru 3-2 cu un șut superb, de la marginea careului, excelentă evoluția mijlocașului central, care trebuie să joace mult mai mult decât a făcut-o până acum.

Până la urmă, trebuie să recunoaștem faptul că oaspeții au fost mai buni decât noi, cu greu ne-am ridicat la nivelul lor. Duminică este duelul pe care trebuie să îl câștigăm neapărat în campionat.