Spaniolii vor sa aduca jucatori importanti

Stiri Dinamo

Scris de:

Lotul lui Dinamo va suferi modificari importante in perioada urmatoare.

Prin vocea lui Dorin Serdean, cel care cel mai probabil va ocupa functia de presedinte al CA, au fost anuntate o serie de schimbari la nivel administrativ si staff. Insa cu siguranta vom avea multe schimbari si la nivel de lot de jucatori. Dinamo nu are o echipa competitiva in momentul de fata si sunt necesare cel putin 6-7 transferuri importante, daca ne dorim o clasare in play-off.

Pana acum nu a fost anuntat niciun transfer, dar se pare ca spaniolii au pregatit o lista cu jucatori importanti, din Romania, dar si din Spania. Un transfer pe care l-au dorit sa il realizeze inca de acum cateva saptamani, cand nu era oficiala schimbarea de actionariat, este cel al lui Gabi Tamas. Fundasul de 36 de ani a preferat sa nu mai astepte si a semnat cu Universitatea Cluj, dar el poate veni la Dinamo, deoarece are o clauza in contract prin care poate pleca de la clujeni daca primeste o oferta de la un club de esalon superior.

Totodata, conform Prosport, Dinamo este interesata de Constantin Budescu si David Lazar, ambii la Astra Giurgiu. Echipa giurgiuveana are mari probleme financiare, jucatorii nu au fost platiti cu lunile si acestia pot pleca oricand liber de contract. Budescu a fost dorit in mai multe randuri de Dinamo, dar nu s-a putut ajunge la o intelegere. Chiar si la 31 de ani, Budescu ramane un jucator de top in Liga I. Desi a avut un sezon presarat cu probleme fizice, Budescu a marcat 6 goluri si a oferit 9 assisturi in doar 20 de meciuri pentru Astra

Ultimul cuvant de spus in privinta transferurilor il va avea Rufo Collado, cel care a fost anuntat oficial astazi. “Dinamo Bucuresti anunta numirea spaniolului Rufo Collado (46 de ani) in functia de director sportiv al clubului din Stefan cel Mare. Nascut pe 17 iunie 1974 la Jaen, Rufo Collado Fernandez va fi responsabil si va avea puteri depline in ceea ce priveste partea sportiva a clubului nostru. Cu o mare experienta in fotbal, ca fost jucator profesionist la diferite echipe din Spania, Rufo Collado si-a dezvoltat cariera in ultimii ani la clubul Granada CF.

Profesor de educatie fizica si sport, noul director sportiv al dinamovistilor a terminat cursurile de antrenorat, fiind absolvent de management sportiv in Spania. Dinamo Bucuresti ii ureaza bun venit lui Rufo Collado la clubul din Stefan cel Mare si cat mai multe performante alaturi de echipa noastra! Noul director sportiv al clubului Dinamo Bucuresti va fi prezentat oficial in urmatoarele zile.” Rufo Collado a mai fost director sportiv in trecut la Granada!

Dinamo a anuntat astazi despartirea de Ionel Danciulescu, prin intermediul unui comunicat: “Directorul sportiv Ionel Danciulescu nu va mai continua activitatea la Dinamo Bucuresti in urmatorul sezon competitional.Clubul nostru si Ionel Danciulescu au convenit astazi, pe cale amiabila, incetarea raporturilor contractuale.
“Dinamo Bucuresti apreciaza profesionalismul lui Ionel Danciulescu si ii multumeste public, pe aceasta cale, pentru intreaga activitate. Respect, Ionel Danciulescu! Mult succes in cariera!”, este mesajul clubului, transmis prin intermediul site-ului oficial, www.fcdinamo.ro.” este comunicatul clubului.

Suporterii dinamovisti nu sunt insa de acord cu aceasta decizie si au fost o serie de mesaje de sustinere pentru Danciulescu, cel care a pus umarul serios la strangerea de fonduri in programul DDB, fonduri necesare pentru obtinerea licentei si plata salariilor, Danciu a pus o serie de trofee si medalii castigate din postura de jucator al clubului.

loading...

Lasă un răspuns