Sorescu aproape de a aduce alți bani în conturile clubului

Stiri Dinamo

Scris de:

Plecarea lui Deian Sorescu la începutul anului a reprezentat o gură de oxigen financiară pentru echipa noastră, care nu ar fi putut duce sezonul la bun sfârșit, fără plecarea celui mai bun jucător dinamovist.

Plecarea lui Sorescu a lăsat un mare gol în echipă, dar a oferit posibilitatea ca echipa să ducă sezonul la bun sfârșit și totodată, să fie aduși câțiva jucători importanți în ultima parte a perioadei de mercato.

Pe lângă tranșă de bani primită în momentul plecării, Dinamo poate primi diferite bonusuri, în funcție de performanțele echipei poloneze în acest sezon.

Deian Sorescu (24 de ani) a câștigat luni Cupa Poloniei cu Rakow, 3-1 în fața lui Lech Poznan, și e pe locul 1 în campionat, cu trei etape înainte de final. Ioan Becali a dezvăluit de curând că Dinamo va primi bani pentru aceste performanțe.  Titular, Deian Sorescu a pasat decisiv la primul gol al roș-albaștrilor, fiind înlocuit la pauză de antrenorul Marek Papszun.

12 meciuria jucat Sorescu până acum la Rakow Czestochowa, 9 în campionat (un gol, o pasă decisivă) și trei în Cupa Poloniei (un assist în finală)

„Extrem de activ, i-a oferit un assist lui Gutkovskis cu o excelentă lansare în adâncime. Apoi, o altă centrare foarte bună a românului putea fi transformată de Ivi Lopez. Și, în prelungirile primei reprize, a avut el șansa golului, dar a ratat. Surprinzător, nu a mai revenit pe teren de la vestiare, dar merită apreciată evoluția lui”, l-a caracterizat site-ul Onet Sport.

Sorescu are mari șanse să devină și campionul Poloniei. Cu trei etape înainte de final, Rakow e pe locul 1, cu același număr de puncte ca Lech (65), dar rezultate mai bune în meciurile directe (1-0 și 2-2).  „Dinamo are bonus dacă Rakow cucerește titlul și dacă ia Cupa. Plus altul dacă joacă peste 60% din meciuri”, a declarat impresarul la Digi Sport.

Cât a încasat de fapt Dinamo în urma transferului lui Deian Sorescu

În urmă cu câteva zile a fost prezent în studioul Digisport, impresarul jucătorului, Giovanni Becali, care a afirmat că Dinamo a încasat peste 700 000 de euro în urma transferului mijlocașului de bandă:

„Cei de la Dinamo au un bonus dacă Racow devine campioană și poate să devină campioană (n.r. Racow e pe primul loc, cu trei etape înainte de finalul sezonului). Mai au un bonus dacă echipa câștigă Cupa și joacă finala peste câteva zile și încă un bonus dacă joacă (n.r. Sorescu) peste 60% din meciuri și a jucat 90-95% din partide.

Etapă de etapă Sorescu e omul meciului, e omul-cheie al echipei și sper să devină omul-cheie și al echipei națioale. Joacă și in dreapta și în stânga și se adaptează în orice sistem. E un fotbalist de 25 de ani pe care Racow, dacă joacă așa, poate să îl vândă cu câteva milioane.

700.000 de euro curați a obtinut Dinamo și cu bonusuri ajunge la 1.300.000 de euro. Au fost 700.000 de euro la început, plus 100.000 pe care i-au dat după aceea”, a spus Giovanni Becali, la Digi Sport Matinal.

Insa sumele prezentate de Becali nu au niciun fel de legatura cu realitatea si Dinamo a incasat momentan mult mai putini bani decat cei prezentati de impresar. Conform datelor prezentate de catre cei de la Playsport,  dinamoviștii au înregistrat, drept „încasări din valorificări de jucători”, suma de 500.000 de euro + TVA (2.473.100 lei) „cuantum reprezentând prima tranșă din valoarea acordului de transfer”.

Datele provin din „Raportul trimestrial” pe care administratorul special Iuliu Mureșan l-a prezentat Tribunalului București la începutul lunii martie, procedură în care sunt trecute încasările și cheltuielile societății în primul trimestru al Planului de reorganizare juridică (22.11. 2021- 21.02. 2022) în care se află SC Dinamo 1948 SA.

CITESTE SI:

De ce au lipsit Pierret, Moura și Carp în ultimul meci

loading...

Lasă un răspuns