Soluție în plus în poartă! Dolha a pus pe picioare un jucător: ,,O să fie o surpriză plăcută”

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo nu pare să își fi găsit titularul în poartă, mai ales că transferurile realizate în perioada de mercato nu au mulțumit.

Plamen Iliev putea fi o soluție, însă portarul bulgar a refuzat în orice fel să mai joace pentru Dinamo și astfel a luat decizia de a merge în liga secundă, la Hermannstadt, deși pare un mare pas în spate pentru un fost portar al naționalei Bulgariei.

,,Iliev nu mai era setat pentru Dinamo deloc, și-a dorit mult să plece, nu își dorea să mai audă de Dinamo și nu am avut ce să facem, i-am dat drumul să plece. M-am înțeles bine cu el, până când nu a mai vrut să rămână, soția și familia lui nu l-au mai lăsat”. a spus Muresan la Pro X

Thomas Chesneau a dezamăgit crunt în partida cu oltenii, nu o să îl mai vedem în poartă, în vreme ce Figueiredo este în continuare ezitant. Iuliu Mureșan spune că acesta a evoluat bine, dar a anunțat o revenire, un jucător care poate crea concurență pentru postul de portar, în adevăratul sens al cuvântului, Mihai Esanu:

,,Figueiredo a apărat bine în ultimul meci, e un portar bun adus din Portugalia, acum era după o pauză, la orice jucător se vede. E portarul nostru care se va lupta pentru titularizare cu Esanu. Esanu și-a revenit, se pregătește extraordinar, are calități deosebite, Ema Dolha are un stil propriu de a pregăti, dur, rezistă foarte bine Esanu. Eu cred că o să fie o surpriză plăcută, va fi un Esanu schimbat. Concurența va fi benefică pentru amândoi” a mai spus acesta.

Dinamo mai vrea un atacant! Jucătorii transferați, gata de joc

Dinamo a anunțat, prin vocea președintelui, Iuliu Mureșan, faptul că Dinamo a rezolvat deja 3 transferuri.

Toți trei sunt veniți de la Gaz Metan Mediaș, De Moura, Morar și Grădinaru au semnat cu Dinamo și mai mult decât atât, ei sunt așteptați să debuteze vineri seară, chiar împotriva fostei lor echipe. Însă campania de transferuri nu s-a încheiat aici, Dinamo încearcă să îl aducă și pe Irobiso, așa cum v-am anunțat în mai multe rânduri, totul depinzând de jucător, dacă își va rezolva situația contractuală.

”Toți cei trei jucători veniți sunt cu pregătirea la zi, au jucat cu CFR, sunt jucători pe care putem să îi punem în teren, îi cunoaștem, că au jucat în campionatul românesc. Cred că este o situație unicat în fotbal românesc. Cu Grădinaru am vorbit, azi participă la antrenament, e în formă bună, antrenorul va decide, el a zis că nu are nicio problemă să joace vineri seară cu Gaz Metan” a spus Muresan la Pro X.

,,Nu am creat noi situația asta, sigur am profitat de această situație, este o oportunitate de care încercăm să profităm, noi și alte echipe. Am adus jucători care aduc plus în echipa noastră, sunt jucători de Liga I, de care avem nevoie. Aveam nevoie în atac, dacă vine și Irobiso, Morar a venit, ne-am întărit într-o zonă în care suferea foarte tare echipa” a mai spus acesta.

,, Irobiso, dacă îl dă Comisia liber, vine. El nu a făcut o reziliere cu Mediașul”

Irobiso este genul de atacant pivot, are 1.90, nu este un marcator, însă ar fi un altfel de atacant pentru Dinamo, un alt profil, care poate l-ar face pe Ivanovski mai util, evoluând în spatele ”pivotului” nigerian, care are 2 goluri și 3 pase decisive în 21 de partide.

121 de meciuri, 24 de goluri și 12 pase decisive are Irobiso pentru Gaz Metan Mediaș

7 goluri în 31 de meciuri are pentru Varzim

loading...

Lasă un răspuns