AcasăStiri DinamoSituație complicată cu interdicția la transferuri

Situație complicată cu interdicția la transferuri

Din nefericire, Dinamo are o interdicție la transferuri, care nu ne permite să aducem jucători în săptămânile următoare.

Este o situație complicată, în care Dinamo este nevoită să apeleze la bunăvoința jucătorilor și să spere că cei care au câștig de cauza să înțeleagă situația prin care trece clubul:

,,Am purtat discuții cu jucătorii care au deschis procese, situația financiară nu ne permite flexibilitate în negociere, putem oferi puțîn în comparație cu așteptările lor. Chiar dacă au de recuperat puțini bani din salarii, din păcate cutuma, procedura uzuală de la FIFA, ei trebuie să primească despăgubiri, penalități, depindem de bunăvoința lor și sperăm ca ei să accepte și să renunțe la aceste litigii împotriva clubului sau să primească o parte foarte redusă din sumele pe care le au de încasat conform deciziilor luate de FIFA.

De ce vrea Vlad Iacob ca RTZ să renunțe la conversia creanțelor în acțiuni

Sperăm să arate că țin la acest club, să fie recunoscători pentru faptul că au îmbrăcat tricoul lui Dinamo, să respecte eforturile fanilor care au strâns 3,5 milioane de euro, să se ridice mai presus de orgolii,să ne ajute să supraviețuim, sper să asculte acest apel pe care îl adresez.”, a explicat Vlad Iacob la Radio Dinamo1948.

Ante Puljic și Janusz Gol sunt doi dintre jucătorii care au reclamat clubul

Ovidiu Burcă are încredere în lotul pe care îl are la dispoziție!

,,Întotdeauna am ținut să precizez, cei care rămân aici să fie mulțumiți. E mult mai important să am o echipă extrem de motivată, o echipa extrem de pregătită.

E clar că pentru un antrenor îmbunătățire în perioada de mercato, să crești nivelul echipei, ar fi de real ajutor, dacă nu se poate, asta este situația. În momentul de față avem un lot numeros, dar și numeric bine așezat. Avem niște jucători care și-au crescut nivelul.Dacă vor continua să aibă etica muncii, vom reuși să creștem în continuare. Dacă avem interdicție la transferuri, nu mă sperie foarte tare.

Important că cei rămân aici să fie cu capul doar la fotbal,, să facă progres zi de zi, săptămână de săptămână. Trag și eu de un semnal de alarmă, este nevoie de anumite eforturi.”, a declarat Ovidiu Burcă în direct la Radio Dinamo1948.

Programul complet al amicalelor

,,Adversarii dinamoviștilor

Lotul dinamoviștilor a efectuat în această dimineață vizita medicală, la Policlinica Vitan din Capitală, iar de mâine, în cantonamentul de la Săftica și la Centrul Național de la Buftea, își va relua pregătirile sub comanda antrenorului principal Ovidiu Burcă.

Până la reluarea acestui sezon competițional, programată la finalul lunii februarie, echipa noastră va disputa 9 meciuri amicale, terenurile și orele de joc urmând să fie stabilite în funcție de condițiile meteo.

Iată, mai jos, adversarii dinamoviștilor:

21 ianuarie: CS Păulești
25 ianuarie: CSO Plopeni
28 ianuarie: Progresul Spartac
1 februarie: CSM Slatina

4 februarie: Gloria Buzău
8 februarie: Muscelul Câmpulung Elite
10 februarie: Unirea Slobozia
11 februarie: Farul Constanța
18 februarie: FC Brașov”, a anunțat pagina oficială

De mâine vor începe antrenamentele, dar Ovidiu Burcă a explicat de ce preferă ca antrenamentele să nu se desfășoare în baza de pregătire de la Săftica:

,,Vom rămâne pe plan local, vom rămâne la Săftica. Începând de săptămâna această vor veni și ploi, e diferență între temperaturile dintre noapte și zi. Tot ce am făcut, să dăm cu îngrășământ pe teren, am distruge total gazonul dacă am face antrenamente la Săftica. Va fi îngheț în primele ore ale dimineții, varianta cea mai viabilă este să facem pe teren sintetic.

Am discutat pentru Buftea, antrenamentele tehnico-tactice vor fi la Buftea, partidele amicale încercăm să le facem pe terenuri sintetice. La Buftea este un teren de nouă generație, de bună calitate. La volumul de antrenamente din această perioadă, suprafața de teren este foarte importantă. Nu este bine să schimbi suprafețele de teren, orice schimbare deasă, poate să aducă accidentări dese, cum ar fi tendinita.”, a explicat Ovidiu Burcă pentru Radio Dinamo1948.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare