Situația lotului înainte de meciul cu Academica

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregătește de meciul cu Academica Clinceni, în care echipa noastră este condamnată să câștige.

Meciul cu Craiova de pe teren propriu speram să aducă o primă victorie după foarte mult timp, dar a adus doar un punct și un prim meci fără gol încasat, într-un sezon în care noi și Clinceniul avem cele mai slabe defensive din campionat.

Rednic speră să se bazeze pe tot lotul înainte de ultimele patru meciuri din decembrie, care sunt cât patru finale pentru Dinamo, însă nu toți jucătorii sunt apți de joc.

Rednic tot așteaptă revenirile lui Cătălin Carp și Michel Espinosa, mai ales că primul poate evolua atât ca fundaș central, dar și ca mijlocaș central de profil defensiv, însă deși acesta a revenit la antrenamente, foarte probabil nu va fi forțat atât de repede să între în teren, mai degrabă să poată fi folosit la meciul cu Chindia de săptămâna viitoare. Michel Espinosa s-a resimțit după amicalul cu Buzău, de atunci nu a mai fost în lot și de abia de săptămâna asta revine la antrenamente, de aceea nu este de așteptat să joace vineri seară.

Decembrie decisiv

Kainourgious a ieșit accidentat cu Craiova și este incert pentru meciul de peste două zile, Rednic va oferi mai multe informații în privința situației sale. Nu ar fi o dramă absența lui, mai ales că acolo pot evolua Andrei Radu și Steliano Filip, ultimul fiind lăsat în afara lotului. Totodată, Rednic a spus că nu este mulțumit de prestațiile lui Filip în defensivă, în flancul stâng.

Gluhakovic a fost lăsat pe bancă cu Craiova, nu din cauza erorii comise cu Voluntari, dar faptul că ar fi evoluat în două meciuri în decurs de 4 zile, ceea ar fi ar fi fost imposibil pentru fundașul de bandă venit cu doar câteva săptămâni în urmă, de aceea e de așteptat să între cu Clinceni.

Torje a acuzat și el ceva probleme medicale, dar la cum îl știm pe Gabi Torje, dacă va putea evolua, chiar și cu dureri, el va intra în teren și va da totul pentru Dinamo, ceea ce ne dorim și de la restul băieților.

,,Timonierul rămâne pe poziții”

,,Înainte de meciul de vineri, Dinamo arăta ca o corabie pe punctul de a se scufunda, iar toți cei aflați la bord încercau să găsească soluții disperate pentru a o menține pe linia de plutire.

Atât cei din corabie, cât și cei de la mal nu vedeau decât 2 scenarii. Primul scenariu era cel nefericit în care Dinamo ar fi fost învinsă și corabia era jumătate scufundată, având de recuperat 9 puncte față de Universitatea Craiova, aflată pe ultimul loc de baraj. Mulți chiar sperau la acest scenariu, iar acel punct aparent nesemnificativ le-a cam stricat calculele. Al doilea scenariu era cel la care sperau cei care trăiesc (sau, mă rog, trăim) în mod direct această călătorie plină de valuri, dar care nu s-a întâmplat. O victorie ne-ar fi consolidat poziția pe linia de plutire.

Până la urmă, s-a întâmplat scenariul la care nimeni nu se aștepta, egalul. Acesta a creat o mare confuzie. În timp ce noi ne luptam cu valurile agitate ale existenței, cei aflați pe mal, la siguranța pupitrelor și în spatele tastelor tot așteaptă, dar nu au parte de scufundarea corăbiei. Așa că au început să arunce cu pietre în timonier. Acest timonier Puriu a venit când corabia era deja câțiva metri buni sub apă și nici vremea pe mare nu dădea semne de liniște.

Dar dacă tot ceea ce am spus mai devreme sună a poveste și are rol strict sentimental, ceea ce vă spunem acum este cât se poate de real: Mircea Rednic rămâne la Dinamo, iar viitorul clubului depinde de el. Niciun ziar, ziarist, commentator sau jucător nu-l va înlocui pe Mircea Rednic. Mai mult decât atât, nici DDB, nici Peluza Cătălin Hîldan nu-l vor înlocui pe Mircea Rednic. Nu avem timpul necesar și nici nu vrem o înlocuire a antrenorului într-un moment atât de delicat când punctele și stabilitatea sunt cele mai importante.

Ne punem, în schimb, următoarea întrebare: dacă noi nu vrem schimbarea lui Rednic și nici Rednic nu-și dorește să plece, pe cine incomodează prezența lui pe bancă? Dacă din exterior e de ajuns să nu lăsăm niciun dușman al clubului să se apropie de Mircea Rednic, din interior vom extirpa orice fel de celulă canceroasă, indiferent de locul pe care-l ocupă la birou sau numărul de pe tricou.

Antrenorul Mircea Rednic are parte de toată susținerea noastră pentru a scoate Dinamo din situația în care se află la ora actuală, iar el nu trebuie decât să facă în așa fel încât anul 2021 să se încheie cu speranța unei reveniri a formei fizice în cadrul echipei, iar în 2022 să vedem un Dinamo renăscut, compact și omogen’‘ mesaj PCH.

loading...

Lasă un răspuns