Sita care inca cerne

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

La Dinamo au fost extraordinar de multe probleme in ultimii ani si ele trebuie rezolvate rand pe rand.

O problema care a transformat echipa noastra in topul informatiilor aparute in presa, a reprezentat-o numarul mare de binevoitori care au oferit detalii si picanterii in presa, fara a exista niciun fel de repercusiune. Indiferent cine a condus clubul, cine a fost antrenor, director tehnic, nimeni nu a reusit sa rezolve aceasta chestiune deranjanta.

Multi au crezut ca este vorba o persoana, unul singur care transmite toate aceste stiri. Tin sa va anunt ca este o problema sistemica, nu este vorba de un singur om care lanseaza stiri sau informatii, sunt prea multi binevoitori care ofera astfel de detalii care nu ajuta in niciun fel clubul. De multe ori, nici nu sunt veridice.

Exemplu ce s-a intamplat cu Prosport, pentru ca stirea i-a fost transmisa jurnalistului de catre cineva din cadrul clubului. Problema mea nu este neaparat cu site-ul prosport sau cu jurnalistul care a scris aceasta stire. Problema mea este cu cei care lanseaza astfel de informatii in presa, chiar din club, mai ales daca ele nu sunt adevarate.

Nu este deloc in regula si este pe lista de chestiuni pe care cei din club trebuie neaparat sa le rezolve. Nu sunt absurd, in toate sporturile, chiar si Statele Unite, in ligii unde sunt puse la bataie miliarde de euro, tot sunt jurnalisti care ofera “breaking news”, brokeri de informatii. Daca se afla despre un transfer inainte, nu este o drama si as fi ipocrit sa spun asta, pentru ca de multe ori si noi mai anuntam cand aflam ceva. Problema e cand sunt oferite informatii care dauneaza clubului, tocmai din cadrul clubului. Si daca sunt anumite probleme, care in mod normal ar trebui rezolvate intern, inevitabil apar in presa.

Si ca sa intelegeti de ce este o problema sistemica. Acum vreo doua saptamani, am fost prezent la primul antrenament al echipei secunde, unde nu era prezent nimeni din presa, doar eu si colegul meu Ionut. Am avut atunci surprinderea sa ii vedem la antrenamente pe Neicutescu si Sin, fiind clar ca este ceva la mijloc, la finalul antrenamentului afland ca ei, alaturi de Popa si Popescu au fost trimisi la echipa secunda.

Informatia nu am vrut sa o dau, pana cand clubul Dinamo nu ar fi anuntat ceva pe cale oficiala, tocmai pentru ca era o informatie sensibila si era de preferat ca Dinamo sa anunte prima data. Nici nu am plecat bine de la stadion, ca informatia era deja in presa.

Stiu ca sunt multe alte probleme de rezolvat la Dinamo, nu este nicidecum pe lista prioritatilor, dar cred ca trebuie solutionat la moment dat. Pasul unu a fost facut tarziu in noapte, cand s-a dat comunicatul clubului. Pasul doi, sa nu mai fie nevoie ca Dinamo sa dea astfel de comunicate, in urma unor informatii aparute in presa, transmise de cineva din club. Clubul are un drum greu si anevoios de parcurs, cu siguranta nu este inca totul perfect si mai sunt multe lucruri de pus la punct. Dar cred ca intr-un final, vom ajunge acolo unde ne dorim cu totii, indiferent de bariere.

loading...

Lasă un răspuns