Siguranta inainte de toate

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dupa cum s-a aflat deja, Capel este in discutii cu Dinamo si echipa noastra poate transfera un jucator cu un C.V. de-a dreptul impresionant.

Insa exista o vorba in sport, care cred ca se aplica in cazul de fata: ce ai mai facut in ultima vreme, cum ti-ai mai updatat parcursul profesional. In cazul jucatorului de banda, de 1.73, lucrurile nu stau nemaipomenit. Cu totii stim faptul ca a petrecut ani buni la Sevilla, unde a adunat si cateva trofee, cota lui ajunsese la 14 milioane de euro, incepuse sa aiba contact cu prima reprezentativa a Spaniei, dar traiectoria nu a fost cea dorita. Dupa 172 de meciuri in tricoul Sevilliei, a plecat din Spania.

A avut trei sezoane foarte bune la Sporting, in Portugalia, dar treptat a inceput sa nu mai fie la acelasi nivel. Dupa Sporting, a petrecut un sezon la Genoa, in Italia, apoi inca unul la Anderlecht, unde a dat ceva semne de revenire. Apoi cariera lui a intampinat mari probleme,in sezonul 2017/2018 nu a evoluat deloc, in sezonul 2018/2019 a fost in lotul celor de la Extremadura, dar a evoluat extrem de putin pentru formatia de liga secunda. Dupa o noua pauza, a mers in 2020 in Malta, dar nu a avut timp sa joace prea mult.

Ajuns la 32 de ani, intr-adevar, ar fi o mare lovitura de imagine. Daca poate macar sa se apropie la nivelul sportiv de acum cativa ani, ar fi o lovitura incredibila din punct de vedere fotbalistic, dar este un mare “daca”. Au fost suficient de multe exemple in trecut, in care jucatori cu C.V-uri impresionante, au pierdut din stralucire si au fost transferuri ratate. Este motivat el sa revina in fotbalul de un anumit nivel? Este Liga I o suficient de mare provocare pentru el? Cat de bine sta din punct de vedere fizic?

Tocmai de aceea, Capel nu a fost inca transferat, este analizat de club si de Cosmin Contra, pentru a vedea daca poate sa ajute sau nu echipa cu adevarat. Dinamo nu are nevoie de o lovitura de imagine, din punctul meu de vedere, are nevoie de intariri serioase, pentru a se putea bate la primele locuri. Daca el va fi considerat o astfel de mutare de catre Contra, atunci va fi nemaipomenit. Daca nu, cu siguranta va fi adus ceva mai bun.

Craiova crede ca Dinamo se poate bate la titlu! 

„Dinamo si-a facut echipa buna, clar e echipa de play-off. Meciul cu ei va fi cu mult mai greu decat anul trecut. Lucrurile vor sta total diferit”, a spus Sorin Cirtu, la Digi Sport. „Nu stiu daca Diego Capel este cel de atunci, cu franele alea, cu calitatile alea. La ce calitati avea, putea fi altfel cariera lui”

Autor al unui gol cu Gaz Metan, Juan Camara a impresionat deja in Liga 1, iar Sorin Cirtu a avut numai cuvinte de lauda pentru jucatorul care a evoluat alaturi de Leo Messi la Barcelona: „Uite, Camara asta mi-a placut foarte mult. Sunt fotbalisti de calitate, cred ca Dinamo va fi o echipa foarte grea”

loading...

Lasă un răspuns