Și totuși sunt mai mulți

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregătește de perioada de mercato, în care echipa noastră trebuie să întărească câteva posturi cu probleme, în speranța că vom putea scăpa de retrogradare.

Misiunea clubului nostru se anunță una cumplit de grea, poziția din clasament este una care nu ne dă prea multe speranțe, mai degrabă sperăm în accentuarea problemelor pe care le au formațiile din zona noastră.

Înainte de a veni transferurile, de a avea parte de intăriri, la Dinamo se discuta în această perioada despre plecări de jucători. Până la ultimul meci oficial din 2021, plecaseră deja Vestenicky și Gluhakovic, inițial plecase și Plamen Iliev, dar portarul bulgar se întoarce la echipă și în 2022, astfel că postul de portar este rezolvat.

Vedeți cu cine puteți rezilia, în funcție de interesele lui Dinamo, apoi ținem legătura ca să vedem pe cine aducem!Eu pot lucra cu absolut orice jucător, doar să fie cu mintea și cu sufletul la Dinamo, altfel nu contează numele și salariul, ne dăm mâna și în tribună sau «la revedere»”  a fost mesajul lui Stoican, potrivit GSP. Deși Iuliu Mureșan afirma că nu vor pleca mai mult de 4-5 jucători, lista este una mai cuprinzătoare

Pe lista ar mai fi cuprinsi: Costi Nica, Răzvan Popa, Andre Pinto, Nikolaos Kainourgios, Michel Espinosa, Marko Nunici, Cătălin Țâră, Mihai Neicuțescu și Robert Moldoveanu, unii dintre ei urmând a fi împrumutați.

Din informațiile pe care le avem în acest moment, Cătălin Carp este pe lista jucătorilor care rămân, deși Espinosa este anunțat ca fiind plecat, se pare că sunt ceva șanse ca el să rămână. Marko Ivanovski va rămâne cam singurul atacant la prima echipă din lotul vechi.

Desigur, rămân două semne de întrebare mari și late, ce se întâmplă cu Steliano Filip și Cosmin Matei, doi jucători excluși de Rednic pe motive de indisciplină și pe care fanii dinamoviști nu îi mai vor la echipă, ce decizie vor lua cei din conducere, dacă vor ignora dorințele fanilor, ori vor asculta măcar de această dată.

Din informațiile RD1948, se caută în general jucători români sau trecuți prin Liga I, pentru a întări axul central, considerat marele minus al lui Dinamo.

Cine este fundașul dreapta care este aproape să vină la Dinamo!

Dinamo va avea o perioada de mercato nu la fel de activă precum cea anunțată cu Mircea Rednic.

Venirea lui Flavius Stoican schimbă perspectivele echipei noastre pe piața de transferuri, deoarece nu mai sunt atât de multe opțiuni, rămâne de văzut dacă rămâne în picioare măcar posibila colaborare cu Dinamo Kiev.

Însă indiferent de unde vor veni jucători, în mod cert, Dinamo are mare nevoie de câteva intăriri, pe câteva posturi cheie, unde am suferit tot sezonul.

S-a aflat numele fundașului dreapta pe care Dinamo vrea să îl transfere, este vorba despre Marius Tomozei, informație prezentată de sportarad, jucătorul de 31 de ani urmând să se despartă de echipa arădeană în această iarnă. Acesta este pe lista lui Muresan si Flavius Stoican, Informația a fost confirmată de surse din club pentru Radio Dinamo1948!

Fundașul lateral dreapta a fost trimis la echipa de juniori mari după eșecul rușinos al arădenilor la Filiași, în cadrul 16-imilor de finală ale Cupei României, Laszlo Balint invocând probleme de atitudine din partea elevului său.

Acest lucru se întâmpla în luna septembrie, iar de atunci fotbalistul a încercat să mai facă pași spre împăcarea cu antrenorul său, dar acesta din urmă a rămas ferm pe poziție. Așadar, e clar că cei doi nu vor mai continua să lucreze împreună, iar conducerea clubului UTA i-a și făcut o ofertă apărătorului de 31 de ani pentru încheierea rapidă a contractului ce ar expira, oricum, în vară.

Marius Tomozei (31 de ani) a fost titular în sezonul promovării în Liga 2-a și a strâns apoi 27 de prezențe în Liga 1 pentru „Bătrâna Doamnă”, dintre care trei în acest sezon. Fotbalistul născut în București a și marcat odată pentru arădeni în elită, în penultima partidă a sezonului regulat precedent, în succesul cu 2-0 contra celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe.

Fundașul dreapta are mult mai multe meciuri în liga a doua, experiența la Arad fiind prima sa experiență în primul eșalon românesc în adevăratul sens al cuvântului, 2 meciuri mai bifase acum câțiva ani pentru ASA în primul eșalon. El a mai trecut în carieră pe la echipe precum Râmnicu Vâlcea, CS Mioveni, Dunărea Călărași, Luceafărul Oradea și Metaloglobus.

”M-am apucat de treabă, fac programe, lot de jucători, tot. A fost surprinzător, chiar nu m-am așteptat. Am primit telefonul de la domnul Mureșan, m-a întrebat dacă vreau, i-am zis ‘da!’. După am discutat despre contract. Am semnat pe un an și jumătate.

Primul lucru pentru mine e pasiunea în fotbal. Eu zic că omul sfințește locul. Că e greu, că e ușor, eu cred că pot face lucrurile să fie mai bine. Nu e ușor, dar e fotbal, trebuie să jucăm fotbal.Am fost la echipe la care am stat o perioadă bună de timp, la Iași am stat doi ani, la Dinamo un an și patru luni, am fost la o echipă de liga a doua, Viitorul Pandurii, la care am stat până aproape de final și am plecat pentru că nu mi-am îndeplinit obiectivul pe care eu l-am impus, intrarea în play-off, iar toți spuneau că sunt nebun”, a declarat Flavius Stoican, la Digi Sport Special.

Eu am limită la jucători, îmi place să fie 25 de jucători. Doi pe post, 22, plus trei copii”, a anunțat Flavius Stoican, la Digi Sport Special.

Am început deja să vorbesc cu Flavius despre lot, despre jucători, despre transferuri. Nu vor pleca 15 jucători, așa cum își dorea Mircea Rednic. Probabil că vor pleca patru sau cinci jucători și vor veni alții în schimb”, declara Iuliu Mureșan.

loading...

Lasă un răspuns