Sfidarea trebuie să înceteze: Filip trebuie să plece!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Mircea Rednic nu mai este antrenorul echipei noastre, dar cred că schimbările nu trebuie să se oprească aici.

Ieri am făcut o analiză la rece despre ceea ce a devenit o decizie îndelung contestată de o bună parte a fanilor dinamoviști, trebuie să spun că sunt și fani care aprobă mutarea, eu nu mă aflu printre ei, dar pentru a respecta adevărul, am fost nevoit să subliniez acest aspect. Articolul în cauză poate fi citit mai jos.

Analiză la rece

Dar nu pot să fiu calm și nu pot să analizez la rece când vine vorba de jucătorul Steliano Filip. De fapt, omul Steliano Filip. Cu el am o mare problemă. Consider că din acest moment faptul că el este reprimit în lotul echipei reprezintă o sfidare la adresa fanilor dinamoviști, dar și a oricărui element de normalitate care se dorește a fi implementat.

Prin felul în care el a considerat că trebuie să le răspundă fanilor, prin faptul DOVEDIT că el a dorit schimbarea antrenorului Mircea Rednic, acest lucru nu poate continua.

Cred că este mai mult decât îndreptățit ca noi să cerem plecarea lui Steliano Filip de la Dinamo. Iuliu Mureșan are datoria morală și obligația să caute modalități de rezolvare a situației contractuale, așa cum a găsit soluții pentru demiterea lui Rednic și aducerea lui Stoican, așa trebuie să rezolve și situația lui Filip, dacă își dorește un vestiar care să nu ii dicteze antrenorului ce să facă. Nu întotdeauna scopul scuză mijloacele și cred că toleranța are și ea o limită.

Mircea Rednic a plecat, dar cred că și acei aprigi contestatari ai lui pot să accepte nevoia de a curăța vestiarul. Din păcate, atitudinea unora dintre jucători a dinamitat la extrem relația conducerii cu antrenorul Mircea Rednic și a dus la o decizie extremă și nedorită din partea conducerii.

Antrenorul a fost demis, dar cerem imperios ca, în spiritul dreptății și jucătorul Steliano Filip, responsabil pentru tentativa de răscoala împotriva antrenorului, să fie urgent scos din lotul echipei. 

loading...

Lasă un răspuns