Semne bune: Ce se intampla cu Antun Palic

Stiri Dinamo

Scris de:

Antun Palic ar fi un transfer extrem de important pentru sistemul gandit de Vasile Miriuta, iar mijlocasul croat poate semna cu Dinamo. 

Din mai multe surse am aflat ca Antun Palic este la Bucuresti si sunt sanse bune ca el sa semneze contractul. Oferta clubului a fost trimisa deja, el urmeaza sa poarta astazi ultimele discutii si poate chiar sa fie prezentat oficial. Intr-adevar in ultima vreme a fost o intreaga telenovela cu venirea lui Palic la Dinamo, dar macar de data aceasta raspunsul il vom afla cat de curand, astazi fiind termenul limita pana cand el trebuie sa ofere raspunsul. 

Oferta clubului nu este la fel precum cea din vara, cand Dinamo era dispusa sa ii ofere peste 10 000 de euro lunar. El a acceptat sa mearga la Mouscron pe un salariu mai mic de atat, astfel ca si oferta lui Dinamo va fi acum sub 10 000 de euro. Probabil se ia in calcul si faptul ca nu a mai evoluat de ceva timp, iar experienta de la Mouscron nu il va ajuta in mod special sa gaseasca un angajament si mai bun de atat.

“Din ce am inteles negocierile cu Palici sunt in stand-by. Asteptam duminica sa vina in Bucuresti si sa discute cu conducerea, fata-n fata. Sansele sunt 50-50. Oferta pentru Palici e cam aceeasi pe care o avea cand a plecat de la Dinamo. Mai asteptam pana duminica sa vedem daca se va prezenta la Bucuresti. Sunt contacte intre clubul nostru si agentul lui.” a spus Ionel Danciulescu. Un aspect interesant, se pare ca Ivan Pesic ar fi reprezentat de acelasi impresar precum Antun Palic.

Care este situatia lui Dan Nistor

Sursele Radio Dinamo1948 ne-au informat ca totusi principalul jucator vizat de un transfer in aceasta iarna nu este Antun Palic, Vasile Miriuta il vrea neaparat pe Dan Nistor. Cedat la schimb cu Filipe Nascimento, Nistor nu se simte foarte bine la Cluj. El urmeaza sa poarte o discutie cu CFR astazi pentru a vedea daca Dan Petrescu se mai bazeaza pe el si in partea a doua a sezonului. Totusi clujenii nu sunt dispusi sa renunte atat de usor la jucator, dar nici sa suporte salariul de 15 000 de euro lunar, daca acesta nu va fi folosit. 

Ar putea fi doua variante de transfer, el sa vina sub forma de imprumut la Dinamo pana in vara, numai ca el are contract pe un an, cu posibilitatea de a prelungi pe inca unul, astfel ca practic ar insemna ca CFR nu va castiga nimic din aceasta afacere. Insa o varianta mai realista ar fi ca Dinamo sa scada din suma pe care ar urma sa o primeasca in urma transferului lui Valentin Costache, 750 000 de euro, ori poate sa renunte la acel procent de 10%. 

Astazi va avea loc reunirea echipei si vom afla mai multe detalii, vom avea informatii in direct de la Saftica si de la conferinta de presa, incepand cu ora 10:30. De la ora 11:00 va avea loc primul antrenament din noul an. Urmariti site-ul dinamo1948.club pentru ultimele detalii. 

loading...

Lasă un răspuns