Sedinta LPF despre situatia clubului Dinamo

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo este cea mai afectata echipa si pare o situatie fara iesire pentru echipa noastra, care are nu mai putin de 18 jucatori infectati.

Justin Stefan, secretarul general al LPF, a discutat in aceasta dimineata la Digisport despre situatia echipei noastre si a spus ca va avea loc o sedinta in legatura cu situatia clubului:

„Acum incepem o sedinta legata de situatia celor de la Dinamo. La CFR asteptam retestarea tuturor componentilor echipei si ai staffului tehnic in data de 23, la 5 zile dupa prima testare pozitiva. Dupa testarea din 23, vedem exact ce se intampla cu meciul CFR – Botosani. Ramanem atasati principiului de a termina pe terenul de joc competitia, tinand cont de situatia sanatatii sportivilor.

Exista in acest moment un protocol stabilit impreuna cu MTS si Ministerul Sanatatii. Este o situatie grea la nivel national, nu doar in fotbal. Ceea ce se intampla la nivel national se oglindeste si la nivelul fotbalului. Le-am recomandat tuturor cluburilor sa intre in izolare sau autoizolare. Vedem daca va fi nevoie de masuri suplimentare.

Reluarea competitiei, o masura sociala, s-a realizat pentru a oferi meciuri intr-o perioada grea. Pentru sezonul viitor vor fi multe imbunatatiri si toate regulamentele sunt perfectibile. Refuz sa accept ideea ca fotbalul trebuie aratat cu degetul sau trebuie adus intr-o stare de urgenta. Fotbalul trebuie sa mearga mai departe.

Nu, sub nicio forma nu am luat in calcul oprirea competitiei. E clar ca, asa cum a recomandat UEFA din aprilie, competitiile trebuie terminate pe teren. Pe 3 august trebuie sa comunicam participantele in cupele europene, trebuie transmise in functie de meritul sportiv”, a declarat Justin Stefan, secretarul general al LPF, la Digi24.

loading...

Lasă un răspuns