Ședință importantă săptămâna viitoare: ”Sunt oameni de afaceri interesați de Dinamo!”

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregătește de următorul sezon, dar incertitudinea planează în club.

Problemele financiare nu ne-au părăsit, din păcate, datoriile lăsate în urmă de spanioli sunt greu de gestionat, însă se fac eforturi în fiecare zi pentru a ține clubul în viață.

Mario Nicolae a discutat despre situația prin care trece clubul Dinamo. Directorul sportiv al dinamoviștilor spune că va fi organizată o întâlnire în care va fi decis viitorul clubului. Mario Nicolae spune că va avea loc o ședința săptămâna viitoare pentru a vedea care va fi direcția clubului în sezonul următor.

De asemenea, oficialul ”câinilor roșii” spune că mai mulți oameni de afaceri sunt interesați să se implice la Dinamo, dar mai întâi trebuie clarificată situația cu Pablo Cortacero, spaniolul care s-a făcut nevăzut și a lăsat clubul îngropat în datorii.

”Ioan Andone nu avea cum să mintă. Tot ce s-a întâmplat la Dinamo în ultimul an a fost ca o misiune imposibilă și spre bucuria celor care iubesc Dinamo, am reușit să salvăm echipa. Va fi foarte greu. În zilele ce vor urma, se va face o analiză amăununțită a celor care sunt implicați activi la Dinamo. Mă refer la programul DDB, la sponsori.

Săptămâna viitoare, vom afla mai multe în legătură cu viitorul lui Dinamo și despre felul în care vom continua. Se va face o analiză despre cum vom putea merge înainte sănătos. Sunt datorii foarte mari și spaniolii nu au făcut decât să distrugă acest club. Sunt datorii de sute mii de euro care s-au făcut într-o singură oră, printr-o singură semnare a unor documente.

Vom merge la Negoiță. Sunt oameni de afaceri din ce în ce mai interesați de Dinamo, pentru că au fost impresionați de ce s-a întâmplat în ultimul an. Peste două milioane de euro, strânși de suporteri. Este nevoie de o persoană potentă financiar care să susțină echipa. Vor să vadă mai întâi ce se întâmplă cu spaniolii. Aici este problema. Acești oameni sunt dispăruți, există doar în acte, nu există nicio comunicare cu ei”, a declarat Mario Nicolae, la Digi Sport.

Se mai întâmplă și lucruri pozitive: Amical de lux pentru Dinamo

Echipa noastră se va reuni săptămâna viitoare, nu știm încă în ce formulă, câte noutăți vor fi sau câți jucători nu se vor prezenta.

După cum am scris și ieri, lista este deschisă în ceea ce privește lotul echipei noastre, nu putem spune cu siguranță despre niciun jucător că va rămâne 100% la Dinamo, mai ales dacă apar oferte pentru anumiți jucători. Florin Bejan, Raul Albentosa și Jonathan Morsay cu siguranță nu vor fi prezenți la reunirea echipei, dar au revenit și câțiva jucători împrumutați în sezonul trecut, pe care Uhrin va decide dacă îi va folosi sau nu.

Însă pregătirea trebuie să meargă mai departe și în acest sens echipa noastră va efectua un stagiu de pregătire în Turcia. Inițial au fost căutate locații în țară, la Bistrița, dar cei din club s-au reorientat pentru a găși condiții mai bune de antrenament. Astfel încât Dinamo va merge la Bolu, iar în luna iunie se va juca și un amical de lux, după cum a declarat Mario Nicolae:

„Se întâmplă și la noi lucruri pozitive. La Dinamo s-a pus puțin accent pe infrastructură, pe baza de la Săftica. Încercăm să aducem baza la un nivel european. Pe 27 iunie, la ora 18:00, vom juca un meci amical cu Galatasaray, la baza lor de la Florya. Tocmai am perfectat un cantonament în zona montană din Bolu.

Și cei de la Galatasaray se reunesc luni, vor începe preliminariile pentru cupele europene. Au acceptat propunerea mea. Ne-am bucurat foarte mult. Am vrut să îl facem și în martie, dar nu s-a putut. Noi încercăm!”, a spus Mario Nicolae la emisiunea „Fotbal Club”, de pe DigiSport.

loading...

Faci un comentariu sau dai un răspuns?