Seara în care suferim

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Din păcate, după 74 de ani de prezență an de an în primul eșalon, Dinamo părăsește prima ligă.

O dublă de baraj de tristă amintire, în care jucătorii lui Dinamo au arătat așa cum au arătat pe tot parcursul sezonului, jalnici. Caractere jalnice, îndoielnice, care nu merită nicio secundă să mai poarte tricoul alb-roșu. Pe veci veți rămâne în istoria neagră a acestui club, jucători de serie B, numele voastre vor fi hulite de toți.

Tristețea fanilor este împărtășită în egală măsură, chiar dacă ai trăit acest meci pe stadion, în PCH, SUD, T2 sau T1, ori din fața televizorului, cu toții suntem diferiți după acest meci, pentru că ceva în spiritul nostru de dinamovisti noi a fost ucis în seara asta. Am trăit pe viu cea mai mare decepție, am asistat la retrogradarea echipei, ceea ce părea de neconceput în perioada noastră de glorie.

Vinovați sunt mulți pentru această situație, nu sunt deloc puțini și cu siguranță vom avea multe de reparat, multe de făcut astfel încât istoria și clubul nostru iubit să continue existența, chiar dacă o va face din liga secundă. Depinde de noi în mare măsură, vor fi multe zvonuri, discuții, analize, puțini pot face lumina și au această obligație să iasă în față.

Însă este timp pentru analiză, acum este momentul ne vărsăm frustrarea, să ne plângem durerea, care nu este una ușor de dus.

Dinamo al nostru, atât de greu încercat, a mai primit o lovitură, chiar dacă noi am încercat tot posibilul să îl apărăm. Am pierdut o luptă, dar nu putem renunta acum, trebuie să renaștem.

Un singur lucru vi-l cer, este cel mai ușor lucru de făcut să ne întoarcem unii împotriva altora, dar noi dinamoviștii suntem singuri în această luptă și avem mulți care ne doresc să mergem în groapă. Doar dacă vom fi definiți de unitate, vom reuși să trecem și peste asta…

loading...

Lasă un răspuns