AcasăStiri DinamoSe pregateste un nou debut

Se pregateste un nou debut

Meciul cu Hermannstadt a trecut in plan secund in ultimele zile, dar partida cu sibienii este foarte importanta. 

In clasament sunt foarte multe echipe cu 7 puncte, printre care si adversarii de maine seara din Stefan cel Mare. Acestia nu au castigat niciun punct pana acum din doua deplasari, la Botosani si Chiajna, dar anunta ca vor sa dea lovitura pe Dinamo. 

Echipa noastra vine dupa o infrangere destul de drastica la Cluj, in care am fost net dominati de echipa campioana. Pentru a ne mentine in partea superioara a clasamentului, nu avem voie sa facem niciun pas gresit. Dinamo are pana acum doua victorii din tot atatea partide pe teren propriu.

O mare problema a lui Dinamo in actualul sezon a fost defensiva. Dinamo are a doua cea mai slaba aparare din Liga I, am primit 10 goluri, in toate deplasarile de pana acum am primit cate 3 goluri. Au fost incercate mai multe variante in aparare, a iesit Katsikas, a iesit si Popovici, dar se pare ca acum ar fi si randul lui Corbu sa iasa din primul 11. 

Apararea lui Dinamo nu a facut fata la Cluj, desi cu o etapa in urma cei de la Viitorul nu au reusit sa ne puna mari probleme, o parte din vina o poarta si fundasii laterali. Astfel ca se pregateste un nou debut la echipa, anume Kino Delorge. Kino Delorge a fost adus in aceasta vara liber de contract, dupa ce i-a expirat angajamentul cu Gent. El nu a fost folosit pana acum deoarece a fost in urma cu pregatirea fizica, dar fundasul dreapta belgian de 20 de ani este apt acum si poate fi folosit sambata seara in flanc. Pana la urma intalnim un adversar care nu va veni sa atace foarte mult si cred ca este un moment oportun. 

Oricum Florin Bratu are tendinta sa schimbe in echipa, mai ales dupa infrangeri, totodata este si indicat sa schimbe acum ceva, tocmai in ideea in care apararea a fost fragila cu cei de la CFR. Sunt curios sa vad totodata daca va merge pe mana cuplului Popescu-Ciobotariu, ori Giorgos Katsikas va reveni in formula de start. 

“Sunt foarte bucuros ca sunt aici. Stiam ca Dinamo este un club mare in Romania si sper sa fac lucruri mari. Imi doresc sa joc cat mai curand, depinde de antrenor, cand ma considera pregatit. Voi face tot ce voi putea pentru a fi pregatit cat mai curand posibil si cand antrenorul va avea nevoie de mine voi fi acolo”, a declarat Kino Delorge la prezentarea lui. 

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare