Se prefigureaza un duel de foc in play-off!

CS DinamoEditorial

Scris de:

Echipa de handbal are alt suflu odata cu venirea lui Constantin Stefan pe banca tehnica a echipei, este o diferenta de la cer la pamant intre evolutia echipei de acum si cea din toamna. 

Defensiva lui Dinamo este mult mai sigura. Daca in toamna aveam parte de partide la tot pasul in care adversarii reuseau sa marcheze peste 30 de goluri, acum Dinamo arata mult mai multa siguranta, iar anumiti jucatori de la linia de 9 metri arata alta vigoare. 

De aceea si privesc cu incredere catre finalul sezonului regular, dar mai ales catre play-off, acolo unde se decide totul in Liga Nationala. 

In acest moment Dinamo ocupa locul 3 in clasament, la egalitate cu Poli Timisoara, dar avem avantajul meciurilor directe. Dar pentru a ne mentine pe podium, avem nevoie de o victorie in aceasta etapa. 

Maine de la ora 18:00, in sala Dinamo vine echipa clasata pe locul 2, Potaissa Turda. Multi ii considera pe turdeni surpriza placuta a campionatului, dar mie nu mi se pare nimic surprinzator in evolutia lor, daca ne gandim ca in ultimele trei sezoane au fost de fiecare data in semifinale, dar niciodata nu au trecut mai departe. 

Acum sunt la un punct in spatele liderului Steaua si la patru puncte in fata noastra, ceea ce face ca Dinamo sa nu prea mai aiba sperante la o clasare si mai sus in clasament, mai ales ca sezonul se apropie de final si turdenii au un meci usor in ultima etapa, pe teren propriu. 

Dar meciul este important, deoarece in cazul unui insucces ne putem trezi pe locul 5 in clasament si atunci nu am beneficia de avantajul terenului propriu nici macar in sferturi si atunci am avea parte de un duel de foc cu CSM Bucuresti, in care adversarii ar beneficia de avantajul terenului propriu. Stim bine ce dueluri am avut in acesti ani cu echipa municipalitatii. 

Insa daca vom reusi sa castigam meciul cu Turda si la cum au evoluat baietii in ultima perioada, sunte mai mult decat capabili, in sferturi vom intalni pe Dobrogea Sud, care si-a anulat practic orice sansa de a urca mai sus de locul 6 in clasament, odata cu infrangerea de la Calarasi.

Proaspeti castigatori ai Cupei Romaniei, al doilea trofeu al sezonului dupa Supercupa castigata chiar in fata noastra in sala polivalenta, Dobrogea Sud este un adversar puternic, insa trebuie sa tinem cont ca primul meci s-ar juca in sala Dinamo si un eventual meci decisiv s-ar disputa tot pe teren propriu. 

Sunt mult mai increzator in sansele echipei noastre de a reusi sa castigam un nou titlu de campioni, nu se mai joaca la interval de 3-4 zile, accidentarile nu ne mai dau atatea dureri de cap si avem pe langa un lot solid si un tehnician desavarsit. 

Ne vedem maine la sala Dinamo pentru acest duel extrem de important! 

Clasament: 1. Steaua 55p (golaveraj: 639-557)  2. Turda 54p (671-584), 3. Dinamo 50p (682-621) 4. Timişoara 50p (633-556), , 5. CSM București 49p (663-586), 6. HC DOBROGEA SUD 46p (640-579), 7. Călărași 42p (599-592), 8. Baia Mare 28p (585-610), 9. Suceava 24p (608-626), 10. Focşani 24p (555-595), 11. Vaslui 19p (584-673), 12. Făgăraș 13p (555-649). Echipele HC Odorhei şi Politehnica Iași s-au retras din campionat.

loading...

Lasă un răspuns