AcasăEditorialSe conturează o echipă puternică la Dinamo

Se conturează o echipă puternică la Dinamo

  La Dinamo transferurile se realizează cu dificultate, dar prefer o astfel de manieră în detrimentul mulțumirii cu cei ai la dispoziție, ori să fie aduși jucători la grămadă.

 Nu spun că este versiunea ideală, să aducem jucători așa de târziu, probabil și Cosmin Contra ar fi preferat să fie aduși mai devreme, să-i aibă la dispoziție cel puțin o jumătate de cantonament, pentru a nu fi nevoiți să recupereze pe parcurs. Însă totodată faptul că antrenorul echipei noastre îi dorește, știe bine jucătorii care au semnat și urmează să semneze cu noi, nu poate decât să mă bucure și să sper în continuitate, în păstrarea tempo-ului din finalul sezonului trecut.
Dinamo a pierdut doi jucători importanți în această vară, îmi era teamă de posibilitatea ca Palic și Dielna să nu continue de mai multă vreme. Dar la fel de bine îmi era teamă că nu doar ei vor părăsi echipa din titularii de bază. Momentan, vorbim doar de două pierderi. Pentru unul dintre ei, a fost adus un înlocuitor, un fundaș grec cu experiență europeană. Am spus de multe ori faptul că ai nevoie de jucători cu experiență europeană dacă vrei să treci la nivelul următor. Poate Katsikas nu este la nivelul de acum 3-4 ani, dar la fel de bine poate fi un jucător extrem de util și valoros pentru nivelul Ligii I.  Ambii jucători transferați au evoluat în cupele europene, la fel și Albin, anunțat ca fiind următorul transfer, are experiență la nivel înalt. De asta avem nevoie. Nu de atitudine, sunt mulțumit cu ce am la dispoziție, ori pot să îl reprofilez pe jucătorul X pe acel post. Atitudine umilă, care nu are nicio treabă cu performanța.

 Pentru Palic încă nu am găsit înlocuitor, este un post problematic, un jucător de profilul lui mai greu să găsești. Odată cu venirea lui Albin, cred ca în plan ofensiv Dinamo va arăta excelent, dacă semnează și Margiotta, chiar suntem foarte bine acoperiți. Rămâne la mijlocul terenului să vedem ce va mai fi adus. Acolo mi se pare că ar mai fi nevoie de un plus de calitate.

Nu știu ce planuri are Cosmin cu Nistor, unde îl vede pe acesta evoluând, dacă tot mai înspre bandă, sau odată cu integrarea lui Salomao în echipă va fi adus Nistor în centru, asta vom vedea în săptămânile viitoare. Însă din punctul meu de vedere, Busuladzic-Mahlangu nu poate fi cuplul care să aducă titlul în Ștefan cel Mare. Parcă ai nevoie de altceva acolo, desigur cei doi sunt utili și ne vor ajuta, dar dacă vei avea acolo un Anton spre exemplu, ai fi mult mai bine acoperit.
Contra mai așteaptă încă 2-3 mutări, aștept cu mare interes să văd ce ne vor pregăti în aceste zile, dar cert este ca sunt destul de încrezător, la Dinamo se conturează o echipă puternică și sper să se vadă acest lucru încă din primele etape.

 

 

Paul Anton inca este asteptat la Dinamo

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare