Sărbătoarea titlului în Ștefan cel Mare! Imaginile bucuriei

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Dinamo a întâlnit pe Steaua în sala Dinamo, un meci special, nu doar prin prisma faptului că este derby, dar a fost meciul în care jucătorii noștri au primit medaliile de campioni!

Dinamo avea deja titlul asigurat cu mai multe săptămâni în urmă, dar astăzi era prilejul perfect să sărbătorim câștigarea titlului cu numărul 18. Din 2016 avem parte de dominația alb-roșie în Liga Națională.

Prima repriză a fost una extrem de echilibrată, care a avut un moment extrem de neplăcut, unul dintre arbitrii a suferit ceea ce părea un atac de cord, dar a fost din cauza unei accidentări suferite, care l-a făcut să își piardă cunoștința. Din fericire, totul a fost în regulă și un arbitru a fost prezent în sală, astfel încât să poată fi reluată partida. 11-11 a fost scorul la pauză.

În repriza a doua, Dinamo a arătat totuși de ce este multipla campioană a României și am început să ne impunem jocul. După 7 minute din repriza a două, am reușit să ne distanțăm la 3 goluri pe tabelă, 17-14, cu un Saeid în formă excelentă, ceea ce a ridicat spectatorii în picioare, dar și o aeriană frumoasă finalizată de Gurbindo, jocul pe care Xavi Pascual se bazează foarte mult.

Avantajul de 3 goluri s-a menținut constant până la jumătatea reprizei, în minutul 45, Dinamo avea în continuare un avantaj relativ liniștitor, 20-17. Dinamo a ținut neapărat să se despartă cu o victorie de fani în acest campionat, ducând diferența la 5 goluri avans, 24-19. A fost un final frumos de meci, un final frumos în sala Dinamo pentru sezonul 2021/2022. Dinamo se impune la o diferență confortabilă și sărbătoarea putea începe!

Însă nu este singurul trofeu pe care îl putem câstiga în acest sezon, în week-end urmează Final Four-ul de la Constanța, în care suntem mari favoriți să ne adjudecăm și acest trofeu.

Dinamo Campioana 2022

Dinamo Campioana 2022 Dinamo Campioana 2022

Dinamo Campioana 2022 Dinamo Campioana 2022Dinamo Campioana 2022

IMAGINILE CU SUPERCAMPIONII ROMÂNIEI!

A fost un meci cu mulți spectatori în sală, dar nu putem să ignorăm elefantul din cameră, galeria nu a fost prezența la meci și asta s-a simțit. Nu a fost aceeași atmosfera precum în anii anteriori, când am sărbătorit mari victorii sau câștigarea de trofee. Dinamo fără spectatori nu are aceeași forță și nicidecum același farmec. Sper că până în sezonul următor, în care avem nevoie de toți fanii dinamoviști în meciurile importante, să se ajungă la o înțelegere, pentru a putea ajunge acolo unde ne dorim cu toții.