Săptămâna întăririlor

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Ușor, ușor ne îndreptăm către startul sezonului 2022/2023, care o regăsește pe Dinamo în liga secundă.

Odată cu așezarea lucrurilor la nivel administrativ, dar și sportiv, ne gândim și la ceea ce urmează pentru Dinamo ca rezultate. Deși la ce haos a fost în această vară, cum a început pentru noi perioada de pregătire, pare greu încă să ne gândim la promovare.

Deși mulți spun că nivelul valoric este scăzut în liga a doua, faptul că este un an bun pentru a forța promovarea, nefiind multe echipe puternice, consider că suntem încă departe de a putea emite pretenții la primele două locuri, chiar la primele 4 locuri, chiar dacă ar fi vorba și de un loc de baraj.

Lotul este încă unul dezechilibrat și am putea vorbi de obiective serioase în momentul în care vom vedea configurația finală a lotului condus de Ovidiu Burcă. Despre asta putem vorbi, din punctul meu de vedere, în momentul în care vom transfera jucători pe următoarele posturi.

Portar: În presă a apărut o informație bizară despre un portar georgian aflat pe lista lui Dinamo, de altfel era scris în știrea respectivă că este înțeles cu Dinamo. Bizar, deoarece fiind extracomunitar, taxele ar fi foarte mari, de aceea nu cred nici o secundă despre varianta respectivă. Însă rămâne problema aducerii unui portar cu experiență.

În momentul de față, îi avem pe Mihai Esanu și Ștefan Fara, dar amândoi au arătat că sunt nesiguri și mulți privesc cu neîncredere către acest duo. Denis Oncescu este foarte tânăr, personal, îl văd peste câțiva ani un portar titular la Dinamo, dar nu acum. De aceea cred că este nevoie de un portar cu experiență, știu că este și în lista de transferuri acoperirea acestui post, sunt curios ce vor putea aduce.

Fundaș stânga: Ionuț Amzar poate beneficia în acest sezon de mai multe șanse, un jucător eligibil pentru U21, poate evolua fundaș stânga, deși sunt semne de întrebare în privința calităților sale defensive. Este un jucător de viteză, cu apetit ofensiv, dar nu prea există concurent pe post. Pot fi folosiți la nevoie alți jucători acolo, cum ar fi Gabriel Moura, Alin Buleica, Marius Tomozei (când va reveni), Alin Demci nu știu dacă va fi păstrat, dar cred că ne trebuie încă un fundaș stânga. Întrebarea care se pune, să fie adus un fundaș stânga cu experiență, ori tot un fundaș stânga eligibil, astfel încât să fim acoperiți? Problema ar fi unde să găsim un fundaș stânga tânăr, eligibil, gata să vină la Dinamo, dar suficient de valoros încât să evolueze pentru Dinamo. Aici vor da răspunsul cei din club.

Fundaș central: Este compartimentul unde am înregistrat cele mai multe plecări, iar lista este în continuare deschisă. Marco Ehmann nu vrea să continue la Dinamo, ceea ce face drept obligatorie aducerea a încă unui fundaș central experimentat. Nu pare să fie postul unde să fie folosiți jucătorii Under, îi avem acolo pe Patriche, Giafer, Dudea, Tone este și el o variantă, dar încă foarte tânăr, de aceea ar fi nevoie de încă un fundaș central. Andrei Marc părea ideal, dar nu s-a înregistrat vreun progres în negocieri și cred că vom avea alt jucător acolo.

Mijlocaș: Aici avem un semn de întrebare numit Antoni Ivanov, mijlocaș central, care nu știe nici el ce vrea. La Dinamo nu ar vrea să continue, dar echipa noastră nu poate renunța în orice condiții la serviciile sale. Din păcate, are un salariu enorm pentru nivelul ligii secunde, undeva peste 6000 de euro, mult peste media salarială. Nelut Roșu este un punct fix, dar ne trebuie numeric mai mulți jucători pe acel post. Varianta de închizător ar fi chiar Alin Dudea, dar ne trebuie un jucător care să evolueze în spatele vârfului, aici probabil va fi nevoie de un efort financiar mai mare.

Atacant: Așa cum trebuie și pentru postul de vârf. A fost adus Buhăescu, un atacant experimentat, dar nu este singurul vârf care trebuie să vină. Probabil va fi căutat cineva mai tânăr, dar știm cum stau lucrurile, atacanții buni costă, chiar și la nivel de ligă secundă. Este postul care poate face diferența până la urmă, un atacant bun, marcator, poate ”acoperi” anumite minusuri din cadrul lotului. Probabil se va merge pe piața externă, sper doar să fie inspirați, pentru că așa se poate face diferența între o echipă care se poate bate la promovare, una care este doar de mijlocul clasamentului.

În concluzie, aștept să văd care vor fi mișcările pregătite de Dinamo, ce jucători vor fi aduși în următoarele zile, e cazul să forțăm puțin lucrurile, startul sezonului se apropie și trebuie să fim cât de cât cu ”temele” făcute.

loading...

Lasă un răspuns