Sanse nu prea mai sunt, macar sa luptam frumos

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Speranta a reaprins in Stefan cel Mare dupa victoria convingatoare cu Astra.

Echipa noastra a invins cu 2-0 o candidata la titlu si deja ne gandeam ca poate, poate vom putea ajunge nesperat in play-off. Din pacate, ultimele rezultate indirecte nu ne ajuta deloc si situatia este foarte complicata, sansele noastre au scazut dramatic.

Botosani si Viitorul au reusit sa castige in deplasarile de la Ploiesti si Iasi, astfel ca diferenta de puncte fata de primele 6 locuri este in continuare destul de mare. Viitorul, care are un program infernal in urmatoarele doua runde, are 7 puncte in fata noastra si au de partea lor si avantajul meciurilor directe, practic daca inving in oricare din urmatoarele 3 runde, ori daca reusesc doua rezultate de egalitate, vor termina in fata noastra.

FC Botosani a castigat la Targoviste, au 5 puncte avansa in fata noastra plus avantajul meciurilor directe. Mai mult decat atat, au parte de un program usor in urmatoarea perioada, vor evolua acasa cu Hermannstadt, in deplasare la Sepsi si acasa cu Iasi, toate cele trei echipe fiind in zona de play-off. Au nevoie de 4 puncte pentru a fi siguri ca vor termina in fata noastra.

Bineinteles, conditia pentru a mai putea spera este ca noi sa castigam urmatoarele trei etape ramase de disputat din sezonul regular, o misiune foarte complicata, mai ales daca tinem cont de faptul ca Dinamo nu a reusit in acest sezon sa lege 4 victorii la rand in campionat. De altfel, Dinamo nu a reusit sa lege 3 victorii la rand in prima parte a sezonului.

Insa, cu toate acestea, nu trebuie sa renuntam, sansele sunt minuscule, dar trebuie sa ne respectam pe noi, sa luptam frumos in aceste ultime etape, sa demonstram ca Dinamo nu este acea echipa condamnata. Sa nu uitam ca in continuare suntem in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, un obiectiv ce nu pare atat de imposibil, daca tinem cont de echipele ramase in competitie si de jocul prestat de baieti in partida cu Astra.

Revenirea lui Puljic. Cine va iesi din primul 11?

Unde ar putea pleca Deian Sorescu

loading...

Lasă un răspuns