AcasăCS DinamoȘansă nesperată pentru Dinamo?

Șansă nesperată pentru Dinamo?

Echipa de handbal nu a primit wild card de participare în ediția 2023/2024 a EHF Champions League.

Motivele oficiale nu au fost niciodată prezentate, dar au fost multe jocuri de culise, însă la orizont s-ar putea prezenta o oportunitate pentru echipa noastră. Motivele din spatele alegerii federației europene par să aibă interese economice de culise.

Potrivit unor informații neconfirmate de TV 2 Sport Norge, prezentate de Eurosport, ambițioasa campioană norvegiană Kolstad Håndball are probleme financiare. Vestea ar putea însă să o ajute pe Dinamo, care ar avea șanse la grupele Ligii Campionilor, deși a fost refuzată în urmă cu câteva săptămâni, neprimind wild-card.

Se pare că jucătorilor și personalului clubului li s-a cerut să accepte o reducere a salariilor de 30% din salariu, în primul an, și 20% în anul 2, din cauza lipsei veniturilor din sponsorizări.  Kolstad Håndball este o echipă care a reușit să semneze contracte cu jucători de top precum Sagosen, Rød și Søgard Johannessen pentru sezonul următor. În plus, comparativ cu Dinamo, a obținut un wild-card pentru Liga Campionilor. Managerul general de la Kolstad, Jostein Sivertsen, nu a făcut deocamdată niciun comentariu la aceste informații.

În funcție de ceea ce se va întâmpla la echipa norvegiană, dacă situația se va schimbă și nu va putea participa în Champions League, Dinamo ar putea primi ea dreptul de participare. Însă până atunci, Dinamo are cu siguranță loc asigurat în grupele European League.

Echipele care s-au calificat în cele din urmă în Liga Campionilor sunt: GOG (Danemarca), Barça (Spania), Paris Saint-Germain Handball (Franța), SC Magdeburg, THW Kiel (Germania), Telekom Veszprém (Ungaria), HC Eurofarm Pelister (Macedonia de Nord), Barlinek Industria Kielce (Polonia), FC Porto (Portugalia), RK Celje Pivovarna Lasko (Slovenia), HC Zagreb (Croația), Aalborg Håndbold (Danemarca), Montpellier Handball (Franța), OTP Bank-Pick Szeged (Ungaria), Kolstad Handball (Norvegia) și Orlen Wisla Plock (Polonia).

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare