AcasăEditorialSă nu girăm abuzul! Ce urmează pentru Dinamo

Să nu girăm abuzul! Ce urmează pentru Dinamo

Decizia de astăzi a comisiei de disciplină a produs un adevărat șoc în rândul suporterilor dinamoviști.

Discutând cu ei pe grupurile din care facem parte, primind și mesaje în privat, nu a fost un suporter care să se aștepte la 4 etape de suspendare. Recunosc că sunt încă în stare de șoc, mă așteptăm la o etapă de suspendare, așa cum discutăm și cu colegul nostru Andrei Metehau în emisiunea de luni seară, era clar că ni se pregătește acest deznodământ, de a avea terenul suspendat. Toate semnele erau acolo, dar nu mă așteptam la 4 etape! E incorect de dur.

Dinamo va merge pe calea de atac a deciziei la comisie, probabil săptămâna viitoare, ori peste două, să avem vreun verdict, dar cu siguranță vom juca fără spectatori meciul cu Petrolul. Problema este că nu doar acest meci, în cel mai bun caz vom avea 2 meciuri, în cel mai rău, 4, mai ales că există și precedentul de la meciul Dinamo-Steaua, când nu s-a schimbat decizia comisiei de a pedepsi echipa din Ghencea.

Se spune că se judecă mereu în litera și spiritul legii, dar ce s-a întâmplat cu Dinamo este nimic altceva decât o încercare de a da un exemplu, așa cum s-a întâmplat și în cazul arădenilor, care au primit aceiași sentință. Orb să fii și să nu vezi dublul standard, cum Rapidul are câteva sectoare închise după o speță similară, au apărut ulterior stenograme, discuții în care show-ul pirotehnic săptămânal al giuleștenilor era girat de conducere, în vreme ce Dinamo la prima astfel de abatere primește 4 etape!

Jandarmeria decide? Jandarmeria a început să devină un actor important în fotbalul românesc, primul semnal a fost cel legat de faptul că ei au transmis FRF și LPF că meciurile următoare să se desfășoare fără spectatori, depășind cu mult atribuțiile lor, dar se pare că a fost suficient pentru a pune presiune și a pune în practică acest deznodământ. Jandarmeria a permis accesul fanilor steliști la meciul cu Dinamo din ultima etapă a sezonului regulat, deși au avut loc incidente anterior partidei chiar lângă stadion și deși Jandarmeria ar trebuie să PREVINĂ incidente, nu greșesc când spun că au lăsat totul să se desfășoare așa cum s-a întâmplat, dorind parcă acest deznodământ.

Nu a spus nimeni că ceea ce au făcut cei de la Peluza SUD a fost ok și nu voi spune asta vreodată, dar nu am auzit pe cineva să spună că este justificat să ne programeze 4 meciuri fără spectatori. De ce sunt pedepsiți toți fanii dinamoviști? Cei care au aruncat torțele, care au sărit în teren,  au fost pedepsiți, au primit interdicție, de ce este pedepsită Dinamo atât de dur? De ce restul spectatorilor suferă? A ajuns Marica să fie mintea limpede a fotbalului românesc, sunt întru totul de acord cu el de această dată, este de noaptea minții, e o tâmpenie, iar plătesc toți pentru puțini.

Dinamo este direct afectată în lupta pentru salvarea de la retrogradare, primești 4 etape de suspendare în condițiile în care mai ai 4 meciuri cât 4 finale de jucat! În ce spirit al legii se judecă? Bine că acum apar toți comunistoizii de conducători, dinozaurii fotbalului românesc să aplaude decizia, abia aștept să îl văd și pe Mitică de la Liga jubilând, că să înțelegem la ce nedreptate este supusă echipa noastră.

Cum am mai spus, trebuie să facem front comun în jurul echipei, să susținem Dinamo în acest moment critic și să mergem mai departe, dar să nu ne lăsăm călcați în picioare, să înțelegem când suntem neîndreptățiți și să reacționăm!

ÎMPREUNĂ SALVĂM DINAMO!

loading...
Articolul precedent
Articolul următor
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare