Sa ne fie cenusa de play-out usoara. Mircea, intra cu buldozerul! SA PLECE TOTI!!!

Editorial

Dinamo s-a deplasat in seara aceasta la Giurgiu cu gandul clar de a obtine trei puncte vitale in lupta pentru play-off.

Orice alt rezultat ne arunca in lupta clara pentru play-out, doar victoria ne pastreaza in carti. Din pacate, pare nedrept sa nu te poti folosi de serviciile unui atacant care in ultima etapa a marcat trei goluri si care parea in mare forma. Mai mult de atat, inlocuitorul lui s-a numit Daniel Popa. Salomao suspendat, i-a lasat locul lui Zenke. Dinamo venea dupa cel mai bun meci al sezonului, trebuia sa aflam, a fost exceptia, ori chiar suntem in crestere?

In minutul 3, Astra Giurgiu a avut prima mare ocazie de poarta, Mrzljak a avut un sut periculos de la 16 metri de poarta, dar Mutiu a respins bine in lateral, a protejat foarte bine balonul Zoua in fata fundasilor nostri, genul de atacant de careu puternic. Un prim semnal pentru ce avea sa urmeze. Din pacate, nu ne-am invatat minte si am lasat din nou spatiu mare in zona centrala si Llulaku l-a executat pe Mutiu cu un sut frumos de la distanta, mijlocasii centrali au fost de negasit, la mare distanta de albanez, care ne-a executat ce-i drept, cu o executie superba. Mutiu nu a avut niciun fel de replica. Dinamo era deja obligata sa marcheze de doua ori, egalul ne era inutil.

Un inceput de meci cum nu ne doream, jucatorii nu au fost la fel de determinati si precisi ca in partida cu CSU Craiova, parca am revazut acelasi Dinamo familiar, pe care l-am vazut pe tot parcursul sezonului. Cateva minute mai tarziu se putea face 2-0, Zoua liber din nou in zona centrala, fabulos cat de prost au jucat cei din zona centrala, a sutat de la 16 metri, putin pe langa poarta lui Mutiu, care era din nou batut.

Daca o putem numi asa, Ivan Pesic a avut prima ocazie a lui Dinamo, un sut insa moale de la marginea careului, care a fost retinut fara probleme de Lazar. Insa ingrijoratoare problemele din aparare, modul in care giurgiuvenii ajung atat de repede la finalizare.

A fost o faza in care Sergiu Hanca a cerut penalty, daca la prima vedere nu parea sa se puna problema de asa ceva, reluarile arata ca se putea acorda, nu se vede foarte bine daca Mrzljak a lovit mingea inainte de contactul cu Hanca, specialistii vor da un verdict.

Daniel Popa a fost in prim plan in minutul 30, a scapat singur cu fundasii giurgiuveni, a protejat bine balonul, a reusit sa aseze mingea pentru sut, dar balonul trimis a fost moale, retinut usor de Lazar, o prima actiune si pentru Popa.

Sorescu si Popescu au fost umiliti de Llulaku, care a protejat incredibil o minge in fata lor, a pasat cu calcaiul pentru Sergiu Bus, care a ramas singur, singur cu Vlad Mutiu, dar a tras total aiurea, am avut multa bafta la acea faza, 1-0 mincinos sincer sa fiu pana in minutul 35. Nu stiu ce s-a intamplat cu defensiva noastra in acest meci, dar am aratat foarte rau. Daca Bus nu a putut sa marcheze singur cu Mutiu, ne-a executat doua minute mai tarziu, dintr-o faza mult mai complicata si revedeam episodul din februarie.

Bus a facut ce a vrut pe acea parte, Zenke nu s-a retras aproape deloc. Problema mare pentru noi, nu aveam solutii deloc pe banca, doar juniori si jucatori foarte tineri. Zoua putea sa faca 3-0 pana la pauza, dar Mutiu a intervenit salvator. Groaznic am aratat in seara asta, inexplicabila schimbarea de atitudinea de la meci la meci. Mincinos rezultatul de la pauza, nu meritam sa primim doar 2 goluri, asteptam dupa pauza o schimbare drastica, macar in atitudine, daca jucatori care sa fi intrat, sa aduca un plus, nu aveam.

Dupa o repriza dezastruoasa, care e posibil sa fi fost si ultima la Dinamo, Simon Zenke i-a lasat locul lui Robert Moldoveanu, Rednic a incercat sa gaseasca solutii, dar tot giurgiuvenii au avut primele ocazii mai periculoase ale reprizei, defensiva noastra a fost efectiv la pamant. Daniel Popa sigur a fost la ultimul meci pentru Dinamo, i-a lasat locul lui Mihai Neicutescu in minutul 60. Pacat de cei 2000 de fani dinamovisti care au facut efortul de a merge la Giurgiu, pe un frig crunt.

Cum au fost rasplatiti? Am primit si golul de 3-0, apararea lui Dinamo a fost vraiste, nu sunt cuvinte sa descrii cat de prost am jucat, nici nu am trecut toate ocaziile giurgiuvenilor. 4-0 s-a facut in minutul 71, efectiv cine nu a vrut, nu a tras la poarta lui Mutiu.   Giurgiuvenii ne-au lasat mai moale si i-am “pedepsit”, Hanca a marcat cel mai frumos gol al campionatului pentru Dinamo, cu un sut puternic de la distanta, bara gol, dar e 4-1 si el se bucura de parca conta la ceva golul lui.

Nu pot sa spun cat de suparat sunt si cat de mult nu vreau sa ii mai vad pe acesti baieti imbracand tricoul lui Dinamo, nu toti, dar cei mai multi, efectiv nu ii mai suport sa ii vad evoluand pentru Dinamo, nu ai cum sa o asemenea atitudine, o asemenea prestatie in tricoul lui Dinamo. Asta este baieti,ne-ati facut sarbatorile mai urate, dar macar sa ne lasati in pace in 2019. Play-out, venim spre tine…