S.O.S: Sa ne salveze „Smurdul”

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Gheorghe Multescu va avea cea mai grea misiune din cariera lui de antrenor: salvarea de la retrogradare a lui Dinamo.

Gigi Multescu are o vasta cariera de antrenor, inceputa chiar la Dinamo, in sezonul 1990/1991, formatia noastra terminand atunci campionatul pe locul 3. De atunci, Multescu are la activ foarte multe echipe din Romania, Turcia si Arabia Saudita. Are si cateva momente de referinta, gasca nebuna din Regie din 2006, salvarea de la retrogradare a Petrolului in 2012, revenirea cu Craiova in elita fotbalului romanesc. O vasta experienta pe care o va pune in slujba clubului.

Si dupa sezonul 1990/1991, cel poreclit „Smurdul” a antrenat Dinamo in sezonul 2007/2008 pentru cateva etape. In 2013, era primul antrenor numit in „era” Negoita, este si putin poetic faptul ca este ultimul antrenor care va fi numit in conducerea actuala. Multescu nu vine singur la Dinamo, alaturi de el va fi si Cornel Talnar, un alt fost mare jucator dinamovist, dar si un antrenor care a fost pe banca echipei noastre in mai multe momente. Era numit intr-o perioada mantaua de vreme rea. Talnar a spus in mai multe randuri ca meciul de referinta al carierei sale este victoria impotriva Stelei din 2008, pe stadionul Dinamo, meci recunoscut de fanii dinamovisti ca fiind „Ziua Dreptatii”.

Cei doi au o misiune teribila, preiau din mers o echipa care nu a functionat deloc in 2020, sunt foarte multe lucruri de pus la punct,dar timpul nu este de partea noastra, Dinamo are joi un duel crucial in Stefan cel Mare, avem nevoie de toate punctele puse in joc pentru a ajunge pe locul de baraj si sa ne apropiem de Sepsi, Hermannstadt si Clinceni. Maine vor avea primul antrenament si sper ca de aceasta data jucatorii vor reactiona mai bine.

In legatura cu Mihalcea, a fost numit antrenor in cel mai prost moment posibil, nu este vina lui ca ajuns la o echipa dezbinata, cu un vestiar pe care nu multi pot sa il conduca. Acum nu mai putem schimba trecutul, trebuie sa fim alaturi de Multescu si Talnar, sunt convins ca impreuna putem iesi din aceasta situatie teribila si usor, usor sa incepem sa respiram. Acum pot sa fiu ceva mai linistit in privinta faptului ca avem un antrenor care nu este depasit de aceste evenimente, avem pe banca doi antrenori care au mai trecut prin astfel de momente si de acum Dinamo nu va mai fi in dezavantaj din acest punct de vedere.

Le urez multa bafta celor doi si impreuna sa iesim din aceasta situatie teribila! DOAR DINAMO BUCURESTI

“In urma analizei rezultatelor din ultima vreme, tinand cont si de situatia critica din clasament, Clubul Dinamo a decis inlocuirea actualului staff tehnic.

Propunearea inaintata catre boardul DDB este un nou staff tehnic, avandu-l ca antrenor pe Gigi Multescu. Acesta ar urma sa fie ajutat de o alta glorie dinamovista, Cornel Talnar. Consultarea boardului DDB s-a facut in virtutea unei clauze din memorandumul semnat intre FC Dinamo si ProgramDDB, care prevede obtinerea unui acord din partea DDB inaintea deciziilor majore din cadrul clubului. Boardul DDB si-a exprimat acordul in legatura cu schimarea conducerii tehnice, cu conditia ca din partea conducerii administrative a clubului sa existe o asumare totala a deciziei.

Dorim sa precizam ca nimic nu este adevarat din toate speculatiile aparute in presa inca de aseara. Boardul DDB a fost atent la pozitia membrilor DDB si a suporterilor in general, dar de aici pana la a numi un antrenor este cale lunga. Clubul Dinamo nu a fost preluat de catre ProgramDDB si deocamdata nu are caderea de a decide strategia sau de a impune un antrenor.

Apreciem increderea voastra fata de acest Proiect Socios si rabdarea de a primi comunicarile oficiale. ProgramDDB are dreptul de a fi consultat si consideram acest lucru un mare castig. Dorim sa-i multumim lui Adi Mihalcea pentru toata stradania si pentru faptul ca a acceptat sa vina la Dinamo intr-o situatie foarte delicata a echipei. A gasit un lot decimat, format din jucatori descurajati. Cineva mai sus de pozitia antrenorului va trebui sa-si asume tot procesul de degradare de la echipa.

Ne-am facut partea ca suporteri, am sprijinit si incurajat echipa in tot acest timp si o vom face si de aici inainte. Apreciem disponibilitatea lui Gigi Multescu de a se implica intr-un moment delicat ca acesta. Se stie despre el ca a salvat si alte echipe aflate intr-o situatie asemanatoare. Multescu este cunoscut ca un antrenor scump. CV-ul sau ii permite sa aiba astfel de pretentii.

Raspunsul dat de Gigi Multescu in momentul in care a fost intrebat despre salariu, spune multe despre caracterul acestui om: ”Nu-mi trebuie niciun ban. Accept sa fiu platit doar in momentul in care Dinamo va fi salvata.”

loading...

Lasă un răspuns