S-a stabilit ora de desfășurare a meciului tur de la baraj

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo va întâlni U Cluj în dubla de baraj pentru menținerea în Liga 1.

După cum am aflat astăzi, în urma tragerii la sorti de la sediul FRF, Dinamo va juca în deplasare primul meci al dublei pentru baraj.

La jocurile eliminatorii, în situația în care, după disputarea celor două jocuri, după o pauză de 5 minute, la terminarea celor 90 de minute regulamentare, vor fi două reprize de câte 15 minute.
Dublă Manșă: 21 și 29 mai, orele putând fi modificate în funcție de deținătorii drepturilor TV

TUR 21 MAI: UNIVERSITATEA CLUJ-DINAMO BUCUREȘTI
RETUR 29 MAI: DINAMO BUCUREȘTI-UNIVERSITATEA CLUJ

Meciul tur a fost programat  sâmbătă 21 mai de la ora la ora 20:30.

 

Analiza adversarei de la baraj

 

Universitatea Cluj este un club cu mare tradiție în fotbalul românesc, care însă a traversat câțiva ani foarte complicați. În 2015 retrogradau din primul eșalon, problemele financiare fiind extrem de apăsătoare. După un sezon în liga secundă, în care au ajuns în colaps, clujenii au luat-o de la capăt din eșaloanele inferioare, cu Ioan Ovidiu Sabău coordonator al proiectului.

Atunci când vorbești despre Universitatea Cluj, nu ai cum să nu vorbești și despre suporterii clujeni, care meritau să promoveze, 25 000 de suporteri doar la meciul cu Hermannstadt, dar știm și noi deja lecția, suporterii nu intră în teren, nu pot schimbă ei soarta unui meci sau calificări. 

Au revenit în liga secundă și anul acesta au fost mai aproape ca niciodată de promovare, după ce în anii anteriori au fost la mijlocul clasamentului în liga secundă. Cu Erik Lincar pe bancă, Universitatea Cluj părea drept favorită la un moment dat, însă Hermannstadt, beneficiind de un plus de experiență, a câștigat lupta. Petrolul Ploiești, o altă echipă cu mari probleme financiare, a dominat campionatul în al doilea eșalon fotbalistic.

Universitatea Cluj a adus în iarnă o serie de jucători experimentați, tocmai pentru a ajuta în această luptă pentru promovare. Cum a arătat primul 11 al clujenilor cu Hermannstadt:

U Cluj: Gorcea – Roberto Romeo, Ilie, Ispas, Pîrvulescu – Ciobanu, Balgiu, Romario Pires, Ely Fernandes – Tescan – Boiciuc
Rezerve: Păun, Hofman, Dobrescu, Gugu, Remacle, Haită, Alarcon, Filip, V. Alexandru

Meciul de totul sau nimic pentru clujeni a adus în garnitura de start mai mulți jucători trecuți prin Liga I, precum Robert Romeo (fost Gaz Metan), Pîrvulescu (Gaz Metan, Fcsb, Clinceni), Romario Pires (Petrolul, Viitorul), Ely Fernandes (Gaz Metan, Farul). În atac, Tescan și Boiciuc au avut doar prezente meteorice în primul eșalon, pe de altă parte Valentin Alexandru, a avut mai multe experiențe în Liga I (Dunărea Călărași, Pandurii Tg Jiu).

Cel mai bun marcator al clujenilor, Hofman, are 19 ani, dar fără experiență în Liga I. Hofman are 7 goluri marcate, dar niciunul în play-off, acolo unde a contat cu adevărat. Interesant este faptul că cei de la Universitatea Cluj au un portar foarte tânăr, Gorcea, care are doar 20 de ani și este un element care ar putea conta în duel.

Din punctul meu de vedere, cei mai periculoși jucători sunt Pires și Ely Fernandes, care în prima parte a sezonului au evoluat pentru Farul Constanța, dar Hagi i-a lăsat să plece. Din informațiile mele, cei doi au fost propuși și lui Dinamo, echipa noastră a fost interesată de Ely Fernandes, care a refuzat oferta noastră, pentru a merge la Cluj. Este genul de jucător tehnic, care poate destabiliza o apărare. De cealaltă parte, Romario Pires este un mijlocaș central masiv, Pierret și Rodriguez vor avea de luptă cu jucătorul de 34 de ani, care încă evoluează la un nivel înalt.

loading...

Lasă un răspuns