Robert Moldoveanu pus pe liber

Stiri Dinamo

Scris de:

Robert Moldoveanu pleca iarnă trecută la Farul Constanța, un loc în care părea că poate să își repună cariera pe alte coordonate, după parcursul dezamăgitor în tricoul lui Dinamo.

Însă după un an de zile, Robert Moldoveanu a fost pus pe liber. Fotbalistul care ajunsese la formația dobrogeană la începutul anului 2022 și-a reziliat angajamentul de comun acord cu liderul la zi al Superligii și va deveni liber de contract.

Robert Moldoveanu devine, astfel, al treilea jucător care pleacă de la Farul Constanța în această iarnă, după ce Hagi i-a mai disponibilizat pe Ayrton Mboko și Robert Ion, tot în urma evoluțiilor nesatisfăcătoare.

Liderul campionatului a anunțat pe site-ul oficial al clubului că Moldoveanu nu mai este fotbalistul dobrogenilor.

„Farul Constanța și atacantul Robert Moldoveanu au decis, de comun acord, întreruperea relațiilor contractuale. În vârstă de 23 de ani, Robert Moldoveanu a evoluat in 26 de partide oficiale pentru clubul nostru în perioada ianuarie – decembrie 2022, în care a reușit să marcheze 3 goluri și să ofere 2 pase decisive. Mulțumim, Robert, pentru evoluțiile în alb-albastru și succes în carieră!”, au notat cei de la Farul Constanța, pe site-ul oficial.

La începutul anului, când atacantul s-a transferat la Farul, Florin Prunea susținea că este ultima șansă pentru jucător să demonstreze că are valoarea necesară pentru a evolua în primul eșalon din România.

„De obicei, Hagi i-a resuscitat pe toți cei pe care i-a luat. La Dinamo nu a confirmat, dar este, totuși, un jucător tânăr. Ar fi cam ultima șansă la Liga 1. Hagi și-a luat toate măsurile. Se pliază pe jocul lui, nu e de gura porții. E greu să-l prinzi! Accidentările l-au tras însă în jos și trebuie să profite de această șansă”, a spus Florin Prunea, la ProSport Live.

loading...

Lasă un răspuns