Rivaldinho continua atacurile: “Dinamo nu stie sa faca afaceri”

Stiri Dinamo

Scris de:

Dupa transferul la Levski Sofia, Rivaldinho isi exprima nemultumirile fata de perioada petrecuta la Dinamo.

Rivaldinho desi nu mai este la Dinamo, continua sa vorbeasca in continuare despre clubul nostru in termeni nu foarte laudativi.

“N-am nimic de reprosat nimanui, oamenii au fost in regula mereu cu mine. Oricum, ceea ce nu pricep e cum de-l lasa pe antrenor sa faca orice vrea el. Stiu ca dupa plecarea lui Contra trebuia sa vina Claudiu Niculescu, ca Miriuta n-a fost prima varianta.

Clubul greseste ca permite plecarea unor jucatori tineri doar ca vrea un antrenor sau altul. Daca nu dau bani pe mine sau pe Busuladzici, de exemplu, de ce ne pierd atat de usor? Ce-or vrea, sa ne ia gratis si-n doua saptamani sa valoram doua milioane de euro ca sa ne vanda repede?

Parerea mea e ca cei de la Dinamo ar trebui sa invete de la Becali, de la Hagi, oameni care au dovedit ca stiu cum sa faca si performanta, si bani. Serios, Dinamo nu stie sa faca afaceri”, a declarat Rivaldinho pentru Gazeta Sporturilor.

Ce spunea ieri Rivaldinho si despre Miriuta: 

“Eu mereu am avut parte de putina incredere la Dinamo. In special cu Miriuta. Eu dadeam gol si in urmatorul meci eram tinut pe banca de rezerve. De doua ori s-a intamplat asta. Dupa golul contra Craiovei si Concordiei. Jucatorul care nu primeste incredere de la antrenor nu poate oferi totul.”

Faptul ca Miriuta a spus ca are atacanti mai buni: “Asta demonstreaza ca el nu intelege nimic din fotbal. Poti sa imi spui un atacant de la Dinamo care are mai multe goluri decat mine in acest sezon? Iti zic eu. Niciunul!”

Talent sau imagine? (articol scris acum doua zile)

 

In momentul in care el venea la Dinamo, Rivaldinho nu ne spunea mare lucru, dar faptul ca era baiatul marelui Rivaldo atragea atentia.  Cand a semnat cu Dinamo, Andone lasa de inteles ca Rivaldinho era urmarit de Dinamo de mai mult timp: 

” El are o calitate foarte mare, dar trebuie sa vedem cum il integram. Are un joc excelent de cap si o viteza foarte buna. L-am urmarit mult, nu doar o data. Cand ne-a fost propus in aceasta iarna, am zis ca e in regula si m-am bucurat. Eu zic ca va fi un castig pentru Dinamo pentru ca e tanar.”

Odata cu plecarea lui Andone de la Dinamo, Rivaldinho a inceput sa joace mai bine. Primul moment in care s-a remarcat cu adevarat a fost finalul meciului cu FCSB, pierdut pe Arena Nationala, cand a lovit bara in ultima secunda de joc. A primit sanse la titularizare apoi din partea lui Contra si brazilianul a marcat in disputa cu CFR primul sau gol, chiar cu o lovitura de cap. 

A mai punctat o data in play-offul sezonului trecut in deplasarea de la Astra si chiar daca ulterior nu a mai reusit sa iasa prea mult in evidenta, jucatorul de 22 de ani demonstra ceva potential, mai ales pentru sezonul acesta, cand asteptarile erau mari. 

Primul meci, primul gol pentru Rivaldinho in campionat in deplasare la Ploiesti, dar momentul de glorie a venit in disputa cu Bilbao, cand a marcat unul din cele mai frumoase goluri vazute la Dinamo in acesti ani. O executie care speram sa anunte si altele, dar a urmat caderea. Problemele lui Dinamo din campionat au fost resimtite si de Riva, care a inceput sa isi piarda si locul de titular, iar pentru Dinamo a mai punctat doar de doua ori in Liga I, acasa cu Chiajna si in deplasare la Craiova. 

A urmat o perioada de seceta, cu multe evolutii modeste, ratari inexplicabile, venite poate si pe fondul pubalgiei de care suferea. Dar desi s-a spus ca Miriuta nu i-a dat credit, in ultimele 6 meciuri a fost titular de fiecare data, dar nu s-a lipit de gol. A ratat ocazii imense cu Voluntari, dar si cu Timisoara, cand a scapat singur cu portarul si a sutat modest dintr-o pozitie excelenta. Au fost si meciuri in care a fost inexistent la finalizare.

A urmat anuntul surprinzator, nu a fost luat in cantonament cu echipa in Cipru, Miriuta spunea ca din cauza pubalgiei de care sufera, nu poate sa astepte dupa el, ca are nevoie de un jucator capabil sa intre acum. Dar din informatiile noastre, Miriuta era de ceva timp nemultumit de Rivaldinho si voia un altfel de jucator pe acel post. Inlocuitorul lui este Daniel Popa, un transfer care nu imi inspira personal foarte multa incredere, am spus de prea multe ori de ce, nu are rost sa ma repet. Numarul de goluri marcate la Botosani spun totul.

Rivaldinho pleaca de la Dinamo cu putine goluri marcate, 6 goluri in 37 de meciuri. Se poate spune ca nici Nemec nu a marcat mai mult in acest sezon, dar diferenta majora intre cei doi e ca unul este util si cand nu marcheaza, ajuta la constructie, are un joc foarte bun si in afara careului de 16 metri, celalalt se facea remarcat doar in zona de 16 metri. 

Plecarea lui Rivaldinho subliniaza o problema si mai mare a lui Dinamo, strategia inexistenta a clubului. Jucatorii vin si pleaca fara a putea remarca niste criterii, doar faptul ca antrenorul nu il place sau il place pe X. Ar fi minunat daca am avea o certitudine ca Miriuta va fi la Dinamo inca 2 ani de acum inainte, sa nu mai fie schimbati antrenorii ca pe sosete, dar ne poate garanta cineva? La fel ca in cazul lui Nascimento, a fost adus la dorinta lui Contra, acum Miriuta nu mai are nevoie de jucator, ba mai mult, a fost adus inapoi jucatorul cedat in schimbul lui Nascimento, Dan Nistor. 

Rivaldinho a avut momente doar in care s-a remarcat, nu stiu insa ce potential are, la Levski are sansa sa demonstreze daca poate ajunge un mare jucator sau nu, lui ii este si foarte greu sa fie tot timpul in umbra tatalui sau, nu cred ca ii este usor. Totusi, lipsa de eficacitate care l-a caracterizat la Dinamo este un semn ca mai are mult de lucrat.

Problema mea este ca nu am adus pe nimeni in locul lui care sa imi ofere incredere si echipa noastra va trai in atac pana la finalul anului exclusiv din evolutiile lui Nemec. Nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar putea intampla daca Nemec prinde o noua forma modesta. Sau mai rau, se va accidenta.

loading...

Lasă un răspuns