Revolta lui Nistor: Atitudine de capitan sau fortarea plecarii?

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dan Nistor a rabufnit la finalul partidei castigate de Dinamo cu 1-0, o declaratie care a facut ca victoria echipei sa treaca in plan secund.

Nistor a fost din nou unul dintre cei mai buni jucatori de pe teren in succesul care a adus echipa noastra la doar doua puncte de play-off. Dar la flash-interviuri am vazut un Nistor dezamagit de situatia financiara a echipei.

„Ne este si noua foame, vrem sa mancam, mai astept pana in iarna, daca nu se schimba ceva, plecam, si eu si colegii mei. Pe Ionut Negoita nu l-am mai vazut de un an, avem restante salariale de doua luni si jumatate. Daca nu vine Mos Craciun, cu siguranta nu voi mai ramane. Nu se mai poate asa! Ne e si noua foame si trebuie sa mancam. Nu l-am mai vazut pe Negoita de un an. L-am vazut doar la televizor si in conferintele de presa, e un baiat frumusel” 

Nistor este un jucator dramatic la interviuri, are farmecul lui aparte, dar ieri pot fi doua aspecte. Poate Nistor si-a asumat prin rolul sau de lider, faptul ca trebuie sa iasa in fata, sa transmita un mesaj in spatiul public, prin care sa il forteze pe Negoita sa le achite jucatorilor salariile. Asa cum si Prunea a declarat, poate a vrut sa traga un semnal de alarma.

Din informatiile noastre, acum o saptamana jucatorii au primit o jumatate de salariu, iar Negoita le-ar fi promis ca le da o alta parte din bani, cu conditia sa castige ieri seara. Victoria a venit si poate Nistor a vrut sa-i transmita un mesaj indirect lui Negoita, “sa vina banii la baieti”.

Nu vreau sa cred in varianta in care Nistor a facut aceste declaratii pentru a-si forta plecarea de la Dinamo in iarna, mai ales ca intr-un fel sau altul, isi va primi banii pana pe data de 31 decembrie, asa cum toti jucatorii isi vor primi acei bani. Am spus in mai multe randuri, pentru a primi licenta, trebuie sa nu ai niciun fel de datorii catre jucatori la finalul anului, aspect semanalat si de catre Prunea. Adevarul il vom afla in zilele urmatoare, dar eu personal tind sa cred ca a vrut sa il forteze pe Negoita sa achite banii.

“Au sumele trecute in contract si regulamentele aici nu sunt interpretabile, e vorba de licenta si niciun club nu-si va permite sa faca asa ceva. Pentru ca licenta este conditie obligatorie de participare in Liga 1” a spus si Prunea, care pentru prima data l-a intepat si pe Negoita la finalul partidei, fiind de partea jucatorilor, nu a actionarului majoritar.

Intr-adevar, pentru a putea pregati ultimele 4 meciuri din 2019, jucatorii au nevoie de liniste financiara. Putem urca pe loc de play-off avand in vedere programul pe care il avem in luna decembrie, dar trebuie sa discutam mai putin despre situatia financiara a clubului si sa ne concentram mai mult pe fotbal. Speram ca zilele acestea,jucatorilor sa le intre in cont si restul de bani pentru ca subiectul restantelor salariale sa inceteze sa mai fie subiect de discutie.

loading...

Lasă un răspuns