Revenire spectaculoasa a campionilor!

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Dinamo a disputat in aceasta dupa-amiaza un meci extrem de important in Liga Zimbrilor.

Un meci impotriva unei echipe in continuare solide, chiar si dupa diminuarea bugetului, avand jucatori importanti precum Ramba sau Esteki Allahkaram. Meciul nu a inceput asa cum ne-am dorit, cei de la CSM au dominat prima repriza, prin agresivitate. Dinamo a fost mereu in cursa de urmarire, au fost si ceva incidente intre jucatori, iar la pauza echipa primariei avea un avantaj de 5 goluri, 15-10.

In primele 5 minute, diferenta s-a mentinut, 19-14, dar ulterior Dinamo a inceput sa puna tot mai multa presiune si apararea a inceput sa arate tot mai bine. Dinamo a preluat controlul partidei, iar la rampa a aparut si nou-venitul Nantes Raul Campos, spectaculos brazilianul venit in aceasta vara. Dar si Mousavi extrem de eficient pe faza de atac.

Usor, usor am inchis poarta si Dinamo a anulat diferenta si chiar a trecut in avantaj linistitor. Cei de la CSM nu au reusit sa marcheze timp de 12 minute, asta si pentru ca Missaoui a fost imperial in poarta. In minutul 45, Dinamo a trecut pentru prima data in avantaj, 22-21 si nu am mai lasat conducerea partidei. Dinamo se impune in final mult mai clar fata de asteptarile pe care le aveam in prima repriza. Dinamo invinge pe CSM Bucuresti cu 31-28 si demonstram ca suntem in continuare cea mai puternica echipa din campionat.

Cei mai buni marcatori au fost Mousavi, cu 10 goluri, urmat de Nantes cu 6 reusite si Kuduz cu 5 reusite. Pentru Dinamo, urmeaza debutul in nou editie de Liga Campionilor, in deplasare, in Elvetia.