Revenire frumoasă pe final de meci si ratăm victoria la ultima fază! Dinamo, pregătită de baraj

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo și UTA s-au întâlnit în această seară pe stadionul Dinamo, într-un meci fără miză pentru echipa noastră.

Rezultatul de la Ploiești dintre Chindia și Gaz Metan a făcut ca practic formația antrenată de Dusan Uhrin să nu mai aibă nicio șansă să evite locul 14, care va duce la un duel foarte probabil între Dinamo și Universitatea Cluj.

Uhrin a făcut un mix între jucătorii pe care se bazează la baraj cu jucători care au evoluat mai puțin, astfel încât să aibă toți minute în picioare.

ESANU- MOURA, ALOE, PATRICHE, RADU- IVANOV, RĂUȚĂ- CREȚU, IVANOVSKI, TORJE- IROBISO

Rezerve: Figueiredo, Buleica, Carp, Rodriguez, Matei, Bani, Bordusanu, Mihaiu, Morar

Meciul a fost unul destul de echilibrat, în care formația noastră a preferat să joace pe contraatac în mare parte din prima repriză, cu Ivanovski și Irobiso în atac. În minutul 11, Torje a avut un șut bun pe poartă, dar portarul a boxat. Au urmat momente moarte de fotbal. Ivanovski l-a încercat pe portar în minutul 29, cu o tentativă de deviere la o centrare a lui Crețu.

În minutul 34, Torje a încercat să îl surprindă pe portar cu un șut de la distanță, dar acesta s-a dus puțin peste. Din păcate, nu a fost 0-0 la pauză, Torja a pierdut un balon, Cardoso a avut o acțiune personală frumoasă, a trecut ușor de Aloe și l-a învins pe Esanu. 1-0 la pauză pentru arădeni.

DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU

DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU

DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU

DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU

DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU

DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU

DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU

DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU

DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU

DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU

DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU

Uhrin a schimbat la pauză, Morar a fost introdus în locul lui Ivanovski, un plus de tehnică în loc de un plus de combativitate. Însă primul sfert din repriză a doua nu a adus mare lucru, doar un șut anemic al lui Răuță din unghi.

În minutul 60, Dinamo a avut o bună oportunitate, Torje a pătruns bine în flancul stâng, a centrat în fața porții, dar Crețu nu a ajuns la balon. Faza prelungită s-a încheiat cu șut pe poartă, respins de portar. Momente mai bune de joc. Rodriguez și Mihaiu au intrat pentru a aduce un plus ofensiv.

DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU

DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU

DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU

DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU

DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU

Uhrin a decis în ultimele 20 de minute să îl introducă în teren și pe Cosmin Matei, în încercarea de a obține măcar un rezultat de egalitate. În ultimele 10 minute a intrat și Antonio Bordusanu, dar după schimbările efectuate, doar pase greșite și multă ineficiență în ultima treime, foarte rău am arătat în partea a doua, când a trebuit să atacăm, din păcate. Vreau să cred că au fost cu gândul la următoarele două meciuri și s-au menajat puțin.

Desi jocul nu anunta, Dinamo a reusit sa egaleze prin Irobiso, care marcheaza chiar la revenirea pe teren, dupa suspendarea de trei etape. Marcatorul din play-out puncteaza inca o data si Dinamo egala cu aproximativ 10 minute inainte de final.

DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU

DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU

DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU

DINAMO UTA FOTO: CATALIN ALEXANDRU

Esanu a avut și el o intervenție decisivă pe final de meci, când UTA putea să dea lovitura, însă a menținut egalul pe tabelă, 1-1. Mihaiu putea da lovitura în minutele de prelungiri, dar atacantul dinamovist intrat în partea a doua a trimis puțin pe lângă poartă. Uriașă oportunitate de a obține toate punctele.

Meciul se încheie la egalitate și echipa noastră este neînvinsă în ultimele 4 etape, iar Dinamo pare pregătită de duelul la baraj, acolo unde probabil ne așteaptă Universitatea Cluj!

Mesaj PCH la DINAMO-Uta

loading...

Lasă un răspuns