Respiram si luptam!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo era condamnata ieri sa castige, orice alt rezultat in afara de victorie diminua spre zero sansele noastre la play-off.

Diferenta tot de 5 puncte ar fi ramas fata de Gaz Metan Medias, dar faptul ca am fi pierdut acasa cu Iasiul era din start un semnal ca nu avem forta necesara pentru a patrunde in zona interzisa pentru noi in ultimii ani.

Meciul nu ma asteptam sa fie spectaculos, pana la urma si Iasiul este o echipa buna, care si-a jucat ieri cam ultima sansa pentru play-off. Cele doua echipe au avut evolutii diametral opuse in acest sezon, Iasiul a inceput foarte bine campionatul, noi foarte rau. Dinamo si-a revenit dupa etapa a VI-a, Iasiul este in picaj de atunci. Sa ne gandim la diferenta de evolutie intre ce a fost in tur la Iasi si ce a fost ieri.

Dinamo a fost echipa mai buna, victoria meritata, dar un succes pentru care am tras mult, in prima parte in afara de doua faze fixe, nu prea am contat. Insa dupa iesirea de la cabine, am vazut o echipa cu alta atitudine si golul a venit pe fondul dominarii noastre, centrare Nistor, cap Perovic.

Este impresionant cat de bine s-a integrat atacantul sarb in echipa, in conditiile in care a fost plecat in august si septembrie mai mult pe la controale la inima. Uhrin vede in el clar solutia numarul unu in atac, Popa si Montini trebuie sa isi astepte sansa acum, dar la cum joaca Pero, nu il vad iesind prea curand din primul 11.

Sunt si ceva probleme in echipa, Ciobi si Moldoveanu, jucatorii nostri U21, sunt titulari doar prin prisma regulii impuse de regulament, nu si a evolutiilor, care nu sunt deloc convingatoare. Mrzljak a avut o noua evolutie stearsa, la fel ca la Clinceni. Pe de alta parte, Sorescu este in forma si confirma, defensiva de pe teren propriu este cu totul alta fata de cea din deplasari, nu inteleg de unde provine aceasta diferenta. In trei din ultimele patru meciuri de acasa, nu am primit gol, dar in deplasare avem o medie de mai mult de doua goluri incasate, aici trebuie lucrat.

Miercuri avem un nou meci important, acasa cu Chindia Targoviste, o echipa artagoasa, care va veni la Dinamo din postura unei echipe angrenate in lupta pentru evitarea retrogradarii, dar nu ne permitem pasi gresiti. Sper ca echipa noastra sa lege acum pe final cateva victorii, care sa ne aduca pe loc de play-off.

loading...

Lasă un răspuns