Remarcatul lui Dănciulescu după meciul cu Chindia: ,,Un câștig”

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a reușit să se impună în meciul cu Chindia Târgoviște, un meci în care echipa noastră a câștigat cu șansă.

Nu a fost cea mai bună evoluție a echipei noastre, dar din fericire am obținut toate punctele puse în joc și primim o gură de oxigen. Însă în continuare avem mari probleme la nivel de joc, așa cum a remarcat și legenda dinamovistă, Ionel Dănciulescu.

Acesta a remarcat doi jucători după meciul cu Chindia:

”O victorie mare, importantă pentru Dinamo. E o victorie cu șansă mare. Chindia a avut ocazii importante. Nu știu dacă mai avea forța să revină Dinamo, dacă cei de la Chindia reușeau să marcheze primii. Dinamo are mari probleme la nivel de joc. Toată linia de fund, mari, mari probleme.

Echipa a stat în câțiva jucători. Un câștig este Bordușanu, care a jucat și cu Clinceni bine. Răuță, chiar dacă e un jucător cu anumită limită, dă totul pentru echipă.

Ivanovski e și el un câștig, chiar dacă n-a marcat decât un gol. E în joc. Iliev, un aport foarte mare”, a declarat Ionel Dănciulescu, la emisiunea Liga Digisport.

În ceea ce privește șansele ca Dinamo să se salveze de la retrogradare, Ionel Dănciulescu este sigur: ”Eu cred că echipa va reuși să scape de retrogradare”.

Final de drum?

Mircea Rednic a exclus doi ”grei” din lot, pe Steliano Filip și Cosmin Matei.

Atâta timp cât Mircea Rednic este antrenor al echipei, cei doi nu vor mai evolua pentru Dinamo. Rednic a spus destul de clar că cei doi vor pleca în iarnă, dar depinde felul în care clubul va ajunge la o înțelegere cu Steliano Filip, care pe lângă salariul destul de însemnat, are un contract care nu poate fi reziliat unilateral.

Însă la meciul cu Chindia a fost titularizat un alt ”greu”, este vorba despre Deian Sorescu. Din nou, fanii dinamoviști au sperat că poate, poate va arăta altceva Deian, va fi acel jucător din primele etape. Îl așteptăm, dar o facem degeaba, pentru că Deian nu mai este cu gândul la Dinamo.

Nu poți să păcălești fotbalul, nu suntem specialiști cu toții, dar observăm când un jucător depune minim de efort, nu își ajută colegul de bandă, nu pune ”osul” cum se spune. Am văzut mulți jucători adevărați, care au fost trup și suflet pentru Dinamo, iar Deian ce face acum, este mai degrabă o sfidare la adresa noastră.

Mesajul lui Rednic de la finalul partidei îmi dă de gândit că este foarte posibil ca Deian să nu mai fie folosit în meciul de joi, poate nici în cel de luni cu Farul. Care ar fi avantajul folosirii lui, în detrimentul unui jucător dornic de afirmare, precum Bordusanu sau Amzar? Ce beneficiu ai? Nu va exploda cota lui dintr-o dată, mai degrabă fiecare apariție a lui în teren nu face nimic altceva decât să îi scadă cota și mai mult. Măcar trăiește din acele 5 reușite din iulie/august, dar e ridicol de puțin.

Cred că și Mircea Rednic a ajuns la capătul răbdării, i-a oferit șanse peste șanse, a purtat ”n” discuții cu Deian, fără folos. La un moment dat, cred că efectiv trebuie să realizezi când ai de-a face cu o cauza pierdută. Deian cam acolo a ajuns.

loading...

Lasă un răspuns