AcasăCS DinamoReîncepe handbalul de elită! Victorie pentru Marian Cozma

Reîncepe handbalul de elită! Victorie pentru Marian Cozma

Dinamo revine în această seară în cea mai importantă competiție intercluburi.

Champions League este locul în care cele mai puternice 16 echipe din Europa luptă pentru calificare și pentru trofeul suprem. Anul 2022 s-a încheiat incredibil de bine pentru Dinamo, care a avut o serie de 5 meciuri fără înfrângere, 3 victorii și 2 rezultate de egalitate,  care ne-au menținut cu șanse uriașe de a merge mai departe.

Anul 2023 ne găsește pe locul 4 în grupă cu 4 etape înainte de a trage linie peste grupa A din Champions League. 11 puncte are Dinamo,cu 3 mai puțin decât Magdeburg, a treia clasată, cu 6 puncte însă fără Wisla Plock, față de care avem și avantajul meciurilor directe.

Ține de domeniul SF că Dinamo să piardă accederea în faza următoare, ar trebui ca Wisla să câștige toate meciurile și noi să le pierdem pe toate, însă contează foarte mult și pe ce loc vom termina grupa, pentru avea parte de un adversar mai accesibil în play-offul pentru sferturile de finală.

Dinamo revine la Porto astăzi, locul în care am obținut anul trecut o victorie dramatică, sărbătorită în sala portugheză cu peste 100 de fani alături, însă a fost atunci un succes care ne-a oferit șansa de a merge mai departe. Deși este ultima clasată, echipa din Porto este o nucă tare, care în ultimele două meciuri din grupă a pierdut la 2 goluri diferența cu PSG și la un gol diferență cu GOG. În etapă a 8-a a remizat acasă cu Magdeburg, așadar ne așteaptă un duel foarte greu, chiar dacă șansele lor de a merge mai departe sunt inexistente.

Dinamo a avut doar două meciuri în campionat, la Oradea și Timișoara, dar nu am apucat să evoluăm în efectiv complet după Mondial, rămâne de văzut ce jucători vor fi utilizați astăzi de la 21:45, ora României. Este o zi specială pentru suflarea dinamovistă.

8 februarie este o zi în care ne aducem aminte an de an de Marian Cozma.  Luat dintre noi mult prea devreme, numele lui Marian Cozma este onorat la fiecare meci de handbal, așa cum s-a întâmplat și la ultimul meci din Champions League cu Veszprem, când în minutul 8 a fost ținut un minut de reculegere în memoria fostului pivot dinamovist.