AcasăEditorialRednic si declaratiile sale!

Rednic si declaratiile sale!

Dupa indelungi asteptari ale suflarii dinamoviste, a venit si anuntul pe care sincer, cred ca niciunul dintre noi nu dorea sa il auda. Mircea Rednic nu va continua din vara alaturi de Dinamo. Negocieri au fost, pareau ca merg pe calea cea buna iar noi speram intr-o continuitate care ne garanta performanta. Dar iata ca cel poreclit Strambul declara inainte unui meci cu trofeul pe masa ca va parasii echipa 100%, ca nu va continua la Dinamo pentru ca proiectul sau nu coincide cu cel al patronului.Sa fie plecarea lui Rednic un pas inapoi pentru noi? Din sezonul viitor vom devenii aceeasi echipa mediocra luptandu-ne pentru locurile 5-6?  Intradevar, a fost un sezon mai bun decat precedentele, un sezon in care am prins playoff-ul si jucam cu trofeul pe masa pentru finala cupei. Si cam atat.. In playoff am facut figuratie, jocul prestat de echipa noastra lasandu-ne mai mereu un gust amar. Nu am reusit decat doua victorii impotriva echipelor clasate in spatele nostru. Am invins Viitorul dupa un meci greu, si am reusit sa invingem cu 1-0 formatia din Tg Mures care o repriza a evoluat cu un om mai putin. Nici macar atunci nu am reusit sa asediem poarta Muresenilor, practicand mai degraba un joc fricos, bazat pe aceeasi filozofie ca si in restul meciurilor, sa ne aparam si daca pica ceva bine, daca nu, e bun si egalul. E bun pentru ce? Astra ne-a dat cu terenul in cap, Fcsb-ul ne-a dominat in mare parte din meciuri, contra Pandurilor nu am aratat ca o echipa superioara lor, ci mai degraba ei ne erau superiori.

Analizam lucrurile bune facute la Dinamo, petru ca sunt, nu putem trece cu vederea ca nu ne-a batut fcsb-ul in 6 meciuri, da, 6 meciuri! Dar, unde suntem? Noi, Dinamo ne-am propus anul acesta sa nu castige fcsb-ul campionatul, in niciun caz sa il castigam noi. Si sa fim sinceri, nu am avut niciodata sanse la titlu, jocul prestat demostrand asta. Ne laudam ca nu ne-a batut steaua, pai nu ne-a batut dar suntem pe locul patru, dar noi i-am batut doar o singura data, hai poate de doua ca am reusit calificarea in finala. In rest au fost 5 remize, e lucru mare pentru Dinamo nu?

Haideti sa fim putini realisti, e clar ca toti speram la mai mult, ca jocul echipei nu a fost ce ne doream si putem gasi n motive pentru care Dinamo nu a jucat ce ne dorim noi. Eu ma rezum doar la Mircea Rednic, antrenorul nostru.

Imi aduc aminte foarte multe declaratii in care spunea ca el nu vine la Dinamo pentru bani, ca vine pentru suporteri, ca este dinamovist, ca vai cat iubeste el Dinamo. Pai si de ce nu continui Mister? Clauzele puse de tine sau de Negoita sunt chiar atat de dure incat divortezi? Cand iubesti, iubesti, faci sacrificii, te dedici si speri pana in ultimul moment. Nu vad ce clauza ti-ar putea pune Negoita incat sa te faca sa nu mai iubesti Dinamo. Sau clauzele tale sunt absurde? Comisioane? Procente? Vorbim de Dinamo, pe care toti il iubim, pe care toti il vrem acolo sus. Ce ar fi insemnat ca atunci cand DInamo termina pe locul 6-7, suporterii sa numai vina la stadion? Sa nu mai spere? Cred ca ne-am fi desfiintat. Aici e diferenta, totusi iubirea ta se rezuma la bani, iubirea noastra se rezuma la echipa si prezenta noastra pe stadion, indiferent de locul pe care ne aflam, de cine se afla pe banca sau de cine e patronul echipei. Am crezut in tine, si in mare parte nu ne-ai inselat asteptarile, insa ne dezamagesti acum, cand conteaza mai mult altceva decat ce ar trebui. Dinamo nu moare fara Rednic, dar lui Rednic ii va parea rau ca nu a continuat, sunt sigur ca oricine va venii, va reusi sa duca echipa la un alt nivel, sa continue cu aceasta echipa spre mai bine.

Sper ca prin plecarea ta, sa nu pierdem jucatorii importanti ai echipei, si aici ma refer strict la axul central al echipei, Cerniauskas, Mevlja, Puljic, Anton, Palic, Gnohere si Essombe. Iar pe langa acestia sa mai vina jucatori de valoare.

Dinamo nu moare, nu ne-a tinut in viata nici Rednic si nici Negoita, noi suporterii suntem cei ce au facut ca Dinamo sa arate ca odinioara. Pleaca Rednic, vine altul, trebuie sa aiba sustinerea noastra, sa ii strigam numele si sa ii incurajam ca si pana acum. Trebuie sa obtinem mai mult decat un loc 4 si o victorie impotriva fcsb-ului. Trebuie sa ne propunem cu adevarat sa castigam titlul, nu doar prin declaratii ci prin joc, prin atitudine si modestie. Suntem Dinamo, nu ne creem idoli dupa declaratii mincinoase, dupa jocuri proaste si impresii false!

Oricum va fi, Dinamo va juca din adancul inimii!!

loading...
Articolul precedent
Articolul următor
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare