Reactie dura dupa mutarea meciului cu Sepsi: „Ni se baga pumnul in gura”

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a cerut mutarea meciului cu Sepsi duminica in loc de sambata, deoarece echipa a stat in izolare timp de o saptamana si jucatorii nu s-au putut antrena.

Pana la urma LPF a acceptat cererea clubului nostru de mutare a meciului duminica, dar asta a starnit o reactie dura din partea antrenorului lui Sepsi, fostul jucator al lui Dinamo, Leo Grozavu, cel care a fost in carti sa preia banca tehnica a echipei dupa plecarea lui Neagoe.

Grozavu a spus ca „ni se baga pumnul in gura” si ca totul se face dupa anumite interese, in functie de cine e mai puternic. Antrenorul lui Sepsi e nemultumit de faptul ca echipei sale i se aglomereaza programul, avand in vedere ca trupa covasneana e calificata in semifinalele Cupei Romaniei, unde va intalni Poli Iasi.

„Este destul de dificil de comentat pentru ca as intra pe o panta periculoasa in primul rand pentru mine. Este clar ca in Romania totul se face in functie de interese, in functie de cine e mai puternic. Ai mei trebuie sa inchida gura, sa asuclte si sa respecte, nu au ce face. Ni se pune pumnul in gura, nu se tine cont de celelalte cluburi de fobal. Ca nu exista doar unii, trebuie sa fie toata lumea supusa unei legi, unei reguli. Din pacate in Romania, in fuctie de interese, unii respecta si unii nu.

De exemplu, Dinamo nu a jucat, sunt odihniti, ne preiau pe noi, care venim deja dupa doua jocuri la 3 zile. Dupa care jucam Cupa la un interval foarte scurt, vine un alt meci de campionat. Atata timp cat celelete echipe au pauza de o saptamana, eu nu o am pentru ca jucam la 3 zile. Clar ca nu imi convine asemenea situatie.

Povesti. Eu le stiu astea cu povesti, nu s-au antrenat. Dar ce au stat in pat in camera de hotel?! Eu nu cred asa ceva, altel o echipa cu o zi in plus sau in minus s-ar salva. Respect clubul Dinamo, am jucat atatia ani la Dinamo. Nu am nici cea mai mica problema, dar e clar ca lucrurile nu sunt in regula. Adica se tine cont doar de Dinamo, nu se tine cont de Sfatu Gheorghe. Nu mi se pare normala situatia, se aglomereaza programul. Toata lumea are de patimit. unii au de suferit, unii au de profitat”, a spus Leo Grozavu, pentru Telekom Sport.

Eu, azi, stiind ca jucam sambata, mi-am programat un anumit tip de antrenament. Nu am putut sa… Adica mi-am facut antrenamentul pentru meci sambata. Totul s-a schimbat, eu nu mai am cum sa imi fac antrenamentul pe care mi l-as fi propus daca jucam duminica. Suntem o echipa care ne adaptam, oricum ni se pune pumnul in gura. Nu ne asculta nimeni. Dar nu e normal. Nu e normal, dar oricum batem la usi inchise.

Niciodata nu o sa poti sa multumesti pe toata lumea, dar nici nu poti sa faci in folosul altuia. Iar la noi in romania se intampla. Legea este facuta pentru cei fraieri, asa e facuta legea in Romania.

Dinamo credeti ca ar putea sa joace acum in conditiile in care s-au antrenat cate 3, cat ne-am antrenat in pandemie, in stare de urgenta? Ca nu s-au antrenat cu toata echipa. cu toae astea nu vor sa joace sambata, vor sa joace duminica. Credeti ca o zi ar fi contat? Daca faci o zi de antrenament cu echipa, crezi ca conteaza?

Te-ai antrenat 4 zile cate patru si a sasea zi faci cu toata echipa, credo ca te ajuta. O zi in plus nu cred ca conteaza. Dinamo sunt absolut convins ca s-a antrenat normal. +Dar probbail sut alte dedesupturi. Nu vreau sa acuz, dar daca ni s-a dat o programare initiala, sa ne tinem toti de ea. Cei care sunt in cauza ar trebui sa suporte ei consecintele, nu sa suportam noi care ne-am pregatit normal, ne-am antrenat pentru un numit program, acum ne schimba noua programul sa fim noi aia”, a mai spus Leo Grozavu, pentru Telekom Sport.

LPF a anuntat programul rundei urmatoare, in care formatia noastra primeste vizita Voluntariului, echipa surpriza de la reluarea competitiei. Echipa lui Teja a castigat doua meciuri consecutiv si meciul se va juca duminica, 28 iunie, de la ora 17:00. Inainte insa de meciul cu Voluntari, Dinamo va intalni pe Fcsb in semifinalele Cupei Romaniei, prima mansa care se va juca joi, 25 iunie, de la ora 20:00.

„Rezultatele testelor RT-PCR pentru diagnosticarea COVID-19, efectuate miercuri, 17 iunie 2020, de catre toti componentii lotului dinamovist, membrii staff-ului tehnic, medical si administrativ al echipei, sunt negative, a declarat medicul Liviu Batineanu pentru site-ul oficial al clubului, www.fcdinamo.ro.

A fost a cincea testare pentru diagnosticarea COVID-19, programata inaintea reluarii acestui sezon competitional. Echipa antrenata de Adrian Mihalcea va intra astazi in cantonamentul de la Saftica pentru a-si continua programul de pregatire”, se arata in comunicatul oficial emis de Dinamo.

Program Liga 1 19 iunie – 22 iunie:

U Craiova – Astra Giurgiu, vineri, ora 20:00
FC Botosani – CFR Cluj, sambata, ora 20:00
FC Voluntari – Poli Iasi, duminica, ora 17:00
Dinamo – Sepsi, duminica, ora 17:00

FCSB – Gaz Metan Medias, duminica, ora 20:00
Academica Clinceni – Chindia Targoviste, luni, ora 17:00
Viitorul – Hermannstadt, luni, ora 20:00

loading...

Lasă un răspuns