Reacția lui Niculescu după demitere

Stiri Dinamo

Scris de:

Ieri s-a produs o despărțire șoc în liga secundă.

Deși Politehnica Iași se află pe loc de play-off, la doar două puncte distanță față de primul loc, Claudiu Niculescu a acceptat să rezilieze de comun acord contractul cu echipa moldoveană, care are cel mai mare buget din liga a doua.

Claudiu Niculescu a reziliat pe cale amiabilă contractul cu Poli Iași, după doar patru luni în care a condus echipa din Liga 2 pe care a lăsat-o pe locul 5, de play-off, la doar un punct de primele două clasate după nouă etape. Antrenorul a declarat că despărțirea s-a produs de comun acord, după o discuție de câteva ore cu conducerea clubului din Copou.

”A fost o despărțire amiabilă. Jocul suferea, a venit și această înfrângere de la Timișoara (n.r. –1-3 cu Ripensia) și am decis de comun acord să ne despărțim. Asta e viața, mergem mai departe în condiții amiabile. Ne-am despărțit, le-am urat baftă băieților în vestiar, sunt convins că vor promova. Am mare încredere că echipa poate promova în acest sezon.

Voi fi cu ochii pe Poli Iași în continuare, pentru că este și munca mea. Să dea Dumnezeu ca echipa să ajungă în Liga 1 și mi-aș dori ca la vară să mă invite și pe mine la petrecerea de promovare. Ne-am despărțit în condiții ok, rămânem prieteni. Nu am avut niciun conflict cu nimeni”, a declarat Claudiu Niculescu pentru Liga2.ro.

Acesta a admis că este frustrant să plece de pe banca unei echipe aflate la un singur punct de lider: E puțin frustrant. Nu e confortabil să pleci când știi că ești la un singur punct de lider, dar până la urmă m-am gândit la binele echipei. Am venit cu sufletul deschis la Poli Iași și sunt convins că se poate continua din acest punct. Este important ca echipa să acumuleze puncte și să realizeze în primul rând obiectivul intermediar, play-off-ul.

Repet, nu e confortabil, dar sunt obișnuit, asta e viața antrenorului. Când lucrurile scârțâie, cel care plătește e antrenorul. Am avut o discuție de câteva ore cu conducerea clubului, nimănui nu i-a plăcut rezultatul, și jocul echipei a suferit și am decis să ne despărțim astăzi. Meciul de sâmbătă a fost cel care ne-a adus în situația asta. Le mulțumesc suporterilor ieșeni, care au venit în număr mare la stadion și le transmit că echipa are nevoie de încurajările lor în continuare. Din păcate, nu am reușit mai mult la Poli Iași, dar sunt convins că echipa va ajunge în Liga 1, pentru că are valoare și calitate.”

”Mulțumim, Claudiu Niculescu!
Contractul dintre antrenorul principal Claudiu Niculescu și CSM Poltehnica Iași a fost reziliat, astăzi, pe cale amiabilă. Sub comanda fostului tehnician, echipa noastră a câștigat 5 meciuri în campionat, a înregistrat 2 remize și tot atâtea înfrângeri, în total 17 puncte, cu 11 goluri marcate și 7 primite. Echipa noastră este pe locul al cincilea în clasament, la egalitate de puncte cu alte 2 formații, dar golaveraj inferior, la un punct de liderul ierarhiei.

În Cupa României, în mandatul lui Claudiu Niculescu, Poli a depășit pe Știința Miroslava în turul al treilea și a fost eliminată, în playoff, în deplasare, de CS Dumbrăvița, după executarea loviturilor de deparajare.
Clubul nostru îi mulțumește antrenorului Claudiu Niculescu și îi dorește să aibă parte de nenumărate realizări în carieră”, a transmis Poli Iași pe site-ul oficial, luni seară.

loading...

Lasă un răspuns