Rasplata profesionalismului! DINAMO-U BT Cluj: Primul meci din Top 6!

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Echipa de baschet traverseaza o perioada excelenta si in luna ianuarie, Dinamo se poate lauda deja cu obtinerea calificarii in play-off.

Mai mult decat atat, s-a reusit din nou calificarea in Final Four-ul Cupei Romaniei pentru al doilea consecutiv, o reusita demna de laudat pentru o formatie foarte tanara, care acum doi ani era in prag de colaps.

Calificarea in Top 1-6 este cu adevarat remarcabila, o performanta la care eu unul ma gandeam ca se poate realiza inainte de startul sezonului, dar pe de alta parte in campionat am intalnit echipe cu bugete superioare, care vizau acelasi lucru, o clasare in Top 6. Cum anulezi aceasta diferenta? Prin profesionalism. Cred ca putem remarca progresul inregistrat.

Anul trecut am reusit calificarea in play-off, dar a fost obtinuta dupa ce in prealabil nu am reusit nicio victorie in prima faza a campionatului si a fost nevoie de un cos miraculos impotriva Stelei in ultimul meci din a doua faza a competitiei. Acum Dinamo a reusit dubla victorie cu Timisoara si BCM Pitesti, am invins fara drept de apel pe Craiova acasa si toate celelalte partide am fost „in meci”, unele decise si de alti factori, cum ar fi greseli grosolane de arbitraj (vezi cazul partidelor cu Steaua de acasa si Sibiu din deplasare).

Am terminat pe locul 5 si se intrevede o lupta cu Steaua pentru locul 4, mai avem totusi un pas de facut pentru a ne putea bate pentru trofee cu Sibiu, Oradea si Cluj, dar cu rabdare vom ajunge si acolo. Fata de sezonul trecut, suntem siguri ca vom evita in sferturi pe Cluj sau Oradea, astfel ca Dinamo poate chiar sa ajunga in semifinalele campionatului, la cum a evoluat echipa in acest sezon, nu as fi surprins. De data aceasta, chiar ne putem bate de la egal la egal cu orice echipa. As mai adauga un factor, anul acesta tot mai multi fani sunt prezenti in sala Dinamo si galeria va fi prezenta la partidele importante.

Astazi incepe faza a doua a competitiei, Dinamo incepe parcursul in Top 6 primind vizita clujenilor de la UBT Cluj, o echipa care isi propune clar castigarea campionatului, nu degeaba au pe banca un antrenor (coordonator) precum Duško Vujošević, un antrenor de legenda in baschetul european, care a antrenat vreme de 12 sezoane si in Euroliga, cu peste 15 trofee la activ.

Insa Dinamo nu se teme de nimeni, am demonstrat asta chiar in prima partida disputata in fata clujenilor, pierduta in ultimul minut de joc, in prealabil chiar eram la conducere, dar lipsa de experienta si omogenitate si-a spus atunci cuvantul. Baietii au nevoie de cat mai multi fani prezenti la sala, ma bucur sa vad tot mai multi suporteri alaturi de echipa si sunt convins ca putem produce surpriza in aceasta seara.

„Am spus si mai sus ca nu doresc sa ne multumim cu atat, o simpla bifare a prezentei in Top 6. Mai sunt 4 luni de competitie si va garantez ca echipa noastra se va numara printe cele care se vor bate meci de meci si vor incerca sa se autodepaseasca. Foarte probabil vom ramane in aceeasi formula, daca suntem sanatosi, asadar coeziunea si chimia sigur vor fi atuurile noastre. In plus, stiu cu certitudine ca potentialul real al acestei echipe nu a fost inca atins, deci ma astept evident la evolutii mult mai bune decat cele de pana acum.”Tudor Costescu, antrenor DINAMO

„Va fi un meci greu, mai ales că venim după o evoluţie proastă spre foarte proastă din meciul cu Oradea. Întâlnim o echipă care practică un baschet intens, se apără agresiv şi se luptă pentru victorie. Sunt convins că asta vor face şi împotriva noastră. Nimic nu ne va fi uşor pe teren. Evident, trebuie să practicăm un baschet de calitate, trebuie să ne ridicăm nivelul de concentrare şi de intensitate. Singurul nostru obiectiv este victoria şi vom face tot ce ne stă în putinţă să o obţinem.” Mihai Silvasan, antrenor UBT Cluj

DINAMO-U BT Cluj, sala Dinamo, ora 20:30

Foto: Dinamo Stiinta Baschet

loading...

Lasă un răspuns