Rapid-Dinamo: Jucătorii nu învață nimic din greșelile trecutului. Start ratat în play-out

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo și Rapid s-au întâlnit în această seară la Mioveni, în primul meci din play-out al echipei noastre.

Dusan Uhrin a revenit la Dinamo pentru a reda speranța, nu atât pentru a evita locul de baraj, o misiune care se anunță una extrem de complicată, dar pentru a oferi altceva în jocul echipei noastre. Uhrin a trimis următorul 11 în teren:

FIGUEIREDO- MOURA, ALOE, EHMANN, RADU- CARP- TORJE, PIERRET, RODRIGUEZ, GRĂDINARU- MORAR

Rezerve: Esanu, Irobiso, Grigore, Giafer, Buleica, Bani,Borcea, Mihaiu, Măgureanu

Prima repriză: Dezastru Defensiv! 

Meciul a început cum nu se poate mai prost, după o fază fixă periculoasă la poarta giuleștenilor, Gabi Torje comite o eroare uriașă la mijloc, Ioniță recuperează balonul, Ehmann este foarte lent, nu îl faultează pe mijlocașul giulestean înainte de a ajunge în poziție de 1 contra 1 cu Figueiredo și deschidere rapidă de scor la Mioveni. Mare eroare în defensivă, care a fost dublat mai târziu de o nouă eroare la o fază fixă.

După o centrare din corner, Bălan deviază cu capul de lângă Carp, Figueiredo plonjează ciudat, Moura pierde omul din marcaj și Kait face 2-0. Șah-mat în mai puțin de 10 minute.

În mod total neașteptat, la o fază fixă, Torje îi pasează repede lui Morar, profitând de lipsa de reacție a giuleștenilor și atacantul venit de la Mediaș punctează pentru 2-1. 3 goluri în 11 minute.

Meciul a intrat într-un punct ”mort”, dar Figueiredo a avut altceva în minte, a vrut să ne demonstreze că nu are ce căuta în poarta lui Dinamo. Bălan execută o lovitură liberă de la mare distanță, într-adevăr, balonul prinde efect, dar mingea s-a dus fix pe centrul porții și se face 3-1.

Multe alte erori în defensiva noastră, Rares Ilie putea duce scorul la 4-1, la o fază în care Ehmann a fost întors de două ori. Uhrin trebuia să mute ofensiv la pauză, pentru a mai putea scoate ceva din acest meci, făcut varză de erorile majore din defensivă, nepermis să începi meciul de la 1-0 cu atâta lejeritate, în continuare nu învățăm nimic din erorile comise anterior.

Așa cum era de așteptat, Irobiso a intrat în teren, Cătălin Carp a fost lăsat la cabine, pentru a veni cu un plus în atac. Trebuia să căutăm mai mult centrarile, să forțăm, având doi atacanți în ultimele 45 de minute. Însă repriza a doua a început cu o lovitură liberă de la marginea careului, Ehmann a faultat la marginea careului și a primit și el galben, ambii fundași centrali având cartonaș. Nu a fost deloc seara lui Marco.

O bună oportunitate a fost în minutul 50, Torje i-a pasat bine lui Morar în spatele fundașilor, însă Morar a fugit paralel cu mingea, nu a intrat în balon și portarul a putut respinge. Ciudat a ales să finalizeze acțiunea atacantul lui Dinamo, care putea scoate mult mai mult.

În minutul 60, o faza fixă putea întoarce meciul, Torje a bătut bine cornerul, dar Aloe a reluat prea tare cu capul, peste poartă. Dominare clară a lui Dinamo în repriza a doua, Rapid a renunțat la intențiile ofensive, dar multă impotența în atacul nostru și din păcate, atunci când am avut ceva oportunități, nu am reușit să profităm de ele.

Multe faze fixe, am avut talie, dar degeaba, pentru că nu am reușit să reducem diferența de pe tabelă, mult mai puțin fotbal, calitativ mult mai slabă partea a doua. Uhrin nu se dezminte, antrenorul ceh este recunoscut că efectuează schimbările foarte târziu, așa a fost și de această dată.

Carnat a intrat în teren, cel care marcat dramatic în toamnă, a fost și în această seară aproape să puncteze în două rânduri, dar Figueiredo a respins. În scădere de turație Dinamo. Mihaiu a intrat în teren în minutul 82, în locul lui Morar. Însă foarte târziu, ca Dinamo să mai poată obține ceva din acest meci.

Pierdem primul meci din play-out sub comanda lui Dusan Uhrin, poate ar fi fost altceva cu spectatori în tribună, să nu începem de la 2-0, dar oricum este nepermis și jucătorii sunt principalii vinovați. Azi era un meci în care puteam obține mai mult, dar când începi în dezavantaj din primele 10 minute, aproape imposibil să mai întorci ceva.

Șanse tot mai mici să fie altceva în afară de baraj sezonul acesta…

loading...

Lasă un răspuns