AcasăEditorialRapid-DINAMO: Egal în derby, puteam da lovitura pe final! Din nou penalty...

Rapid-DINAMO: Egal în derby, puteam da lovitura pe final! Din nou penalty refuzat

Dinamo și Rapid s-au întâlnit în această seară pe Arena Națională într-un derby al campionatului.

O atmosferă de derby pe cel mai mare stadion al țării, păcat că nu s-a luat decizia să se joace cu asistență mai mare de 30%, dar galeriile celor două echipe au fost prezente la datorie în cele două peluze. Dinamo a avut rezervate aproximativ 4000 de bilete, cam 5 sectoare pentru PCH, Peluza Sud a avut un sector la inelul intermediar. Nu știu dacă au fost chiar 4000 de suporteri în peluza noastră, poate câteva sute în minus, dar nici rapidiștii nu s-au apropiat de un sold-out, chiar și la o asistență de 30%.

Gazonul s-a prezentat într-o  stare excelentă, un gazon de nota 10, demn de un derby. Vremea puțin cam răcoroasă în București, dar temperatură normală de final de februarie.

Flavius surprinde! 

Flavius a surprins prin primul 11 pe care a ales să îl trimită în teren, nu atât prin sistemul de joc, a revenit definitiv se pare la clasicul 4-2-3-1, dar în continuare jucătorii de la Mediaș nu își găsesc loc în echipă. Flavius a mers pe experiență în apărare, Patriche lângă Jovanovic, Bordusanu singurul U21, iar Torje a revenit în primul 11 după o absență însemnată:

Figueiredo- Buleică, Jovanovic, Patriche, Radu  Răuță Pierret, Torje, Matei, Bordusanu, Ivanovski

Rezerve: Fara, De Moura, Ehmann, Filip, Rodriguez, Carp, Grădinaru, Morar, Bani

Primele 10 minute au fost dominate de duelul galeriilor, Dinamo a avut un moment frumos, în startul partidei, rapidiștii au avut o scenografie pregătită pentru acest meci. În startul partide, Dinamo a avut un contraatac bun, dar Ivanovski l-a judecat lent, greoi, cu capul în pământ și șutul lui Bordusanu s-a dus pe lângă.

În minutul 12 au fost momente de panică la poarta noastră, dar defensiva a rezistat , ceva nesiguranță arătată în flancul stâng al lui Radu. Două minute mai târziu, tot pe partea lui Radu, Vojtus a scăpat singur cu Figueiredo, dar din unghi a trimis pe lângă. Defensivă noastră se tot clătina.

În minutul 20 Dinamo deschide scorul, Cosmin Matei a profitat de o mare bâlbâiala în defensiva gazdelor și a marcat fără probleme în poarta lui Moldovan. Primul gol din acțiune pentru Cosmin Matei, care s-a dus să sărbătorească cu galeria imediat după gol! Se vedea clar că și giuleștenii au probleme defensive. Dar avantajul nu a rezistat prea mult, după nici 3 minute am fost egalați la o fază în care apărarea noastră nu a fost în stare să respingă. Foarte ușor s-a pătruns, nepermise erori.

Minute de dominare copioasă din partea giuleștenilor, împinși de la spate și de galeria lor, momente grele pentru Dinamo, care părea că nu își revine după golul încasat. Figueiredo a respins în corner un șut la colțul scurt.

Dinamo trebuia să beneficieze de un penalty în prima repriză, dar evident că Istvan Kovacs nu a văzut nimic!

După câteva minute în care s-a echilibrat jocul, Săpunaru a ajuns în poziție de finalizare după un 1-2 care a făcut șah mat defensiva noastră, dar șutul fundașului s-a dus peste. Săpunaru a fost folosit în poziție mai avansată azi.

În minutul 42, Ivanovski a fost schimbat până la urmă, Vlad Morar a debutat în tricoul lui Dinamo, atacantul macedonean s-a accidentat și a făcut semn că nu mai poate continua partida. Probabil a fost vorba de o întindere.

1-1 la pauză, după minutul 30, a fost un joc mult mai echilibrat, dar jocul ofensiv suferă teribil, nu vreau să fiu considerat răutăcios, dar Gabi Torje a fost extrem de modest în prima repriză și mă așteptăm să fie schimbat după 45 de minute.

Revăzând faza din minutul 32, a fost penalty clar la intervenția portarului Moldovan la Patriche…

Grădinaru nu a intrat în teren, dar meciul a fost întrerupt în startul reprizei secunde, multe petarde aruncate la poarta lui Figueiredo. După ce s-a disipat și fumul format în spatele porții noastre, Rapidul a presat, Dinamo nefiind capabilă să iasă din propria jumătate.

Dinamo a reușit să echlibreze jocul din nou, o fază bună de contraatac, Torje avut prim plan la minge, dar a fost faultat la marginea careului, lovitura liberă a fost executată foarte prost de Matei. Momente mai bune de joc, dar trebuia să venim cu un plus și de pe banca, să putem forțăm în ultima jumătate de oră.

În minutul 68 au intrat Moura și Grădinaru, practic toți cei 3 jucători veniți de la Mediaș au intrat în teren. Torje și Buleică le-au lăsat locul în teren. În minutul 75 Bani și Rodriguez au intrat în locul lui Răuță și Bordusanu.

Grădinaru a avut o pasă excelentă la Bani în minutul 76, acesta i-a pasat lui Matei la marginea careului, dar șutul s-a dus mult peste. Păcat de oportunitate.

Dinamo putea să dea lovitură în minutul 88, o acțiune bine lucrată de Bani în dreapta, a scos excelent la marginea careului, dar Moldovan a avut intervenție fantastică. Un minut mai târziu, Figueiredo a blocat și el bine. Rodriguez aproape să marcheze, la fel și Matei.

Suporterii giulesteni au început să îi ceară demisia lui Iosif după minutele de joc bune ale echipei noastre. 9 minute de prelungiri pentru repriza secundă.

Finalul de joc dominat de Dinamo, dominat și de PCH. Dar era să o pățim, Moura însă a salvat în extremis.

Egal în derby, un punct muncit, momente bune de joc, dar și multe erori în defensivă, însă cred că sunt destule plusuri și putem progresa, cu noii jucători. Mult mai bine în repriza a două, dar ofensiv cred că trebuie să arătăm mai bine pe viitor.

Urmează meciul cu Sepsi de marți!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare