AcasăEditorialRapid-DINAMO: Avem primul 11 trimis de Ovidiu Burcă

Rapid-DINAMO: Avem primul 11 trimis de Ovidiu Burcă

Rapid și Dinamo se întâlnesc în această seară în Giulești, într-un adevărat derby al fotbalului românesc.

Multe episoade s-au scurs din acest duel de tradiție, întâlniri cu multe orgolii la mijloc, care le-au întâlnit pe cele două echipe în mai multe ipostaze. Rapid, până în anii 90′, era o echipă care migra între primele două ligi, apoi a devenit o pretendentă la titlu și s-au consumat multe dueluri de foc între cele două echipe, fiind dueluri chiar pentru supremație între cele două cluburi bucureștene.

Cine nu își aduce aminte de celebra victorie dinamovistă din Giulești, 4-1, ori succesul Rapidului în Ștefan cel Mare în 1999, victoria lui Dinamo din Giulești 3-2 în 2004, care ne-a adus mai aproape de titlu. Meciuri frumoase, meciuri care își au locul în istorie. Astăzi se va scrie o nouă pagină, dar contextul este diferit.

Anii au trecut, s-au schimbat multe lucruri la cele două echipe, Rapid a revenit în primul eșalon în 2021 și acum este o echipă cu forță financiară, cu jucători transferați pe bani, cu pretenții de titlu. Începutul acestui sezon a fost greoi pentru Rapid, Mutu a părăsit echipa înainte de startul campionatului, Bergodi a fost contestat de la bun început, dar au venit 2 victorii la rând, cu multe goluri marcate, 8 la număr, dar și multe primite, 4. Au cel mai bun atac, 14 goluri marcate, 10 primite, în comparație, Dinamo are de două ori mai puține goluri marcate, 7, dar și 11 primite.

Dinamo a promovat acum 3 luni și este o echipă care s-a stabilizat după un început greu, impactul cu Superliga a fost resimțit, adversarii puternici ne-au lăsat fără puncte în primele trei runde, dar Dinamo este neînvinsă în campionat în ultimele 4 etape, ceea ce ne-a permis să urcăm în clasament și să părăsim ultimul loc, să fim în zona de mijloc a clasamentului. 5 meciuri la rând fără înfrângere în toate competițiile și Dinamo arată că merită să fie în primul eșalon. Astăzi va fi un test important, o provocare pentru echipa noastră.

În duelurile cu echipele din play-offul ediției trecute, Dinamo nu a obținut puncte, dar echipa este mai legată, între timp au fost integrați în primul 11 jucători precum Josue, Gregorio, Politic, chiar și Ilic. Dinamo arată diferit chiar față de prima rundă. Astăzi însă este pentru prima dată când vom fi oaspeți în adevăratul sens al cuvântului, 14 000 de giulesteni ne vor aștepta în Giulești, în vreme ce doar 600 de dinamoviști vor lua loc în colțul peluzei.

Palmares cu Rapid gazdă: 57 de jocuri – 23 succese Rapid – 13 remize – 21 victorii Dinamo.

AVEM PRIMUL 11 TRIMIS DE ANTRENORUL LUI DINAMO: 

Golubovic, Moura, Patriche, Homawoo,Amzar, Bena, Larrucea, Ilic, Costin, Goncalo, Politic

Rezerve: Dujmovic, I Rosu, Abdallah, Bordusanu, Bani, Giafer, N Rosu, Ghezali, David Irimia.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare