Radut” Dinamo e o astfel de echipa, una la care as putea juca”

Stiri Dinamo

Scris de:

Mihai Radut a vorbit despre stadiul discutiilor cu Dinamo. 

Nu am ce ultimatum sa primesc! Ultimatumul ar presupune ca intre mine si Dinamo sa fi existat niste negocieri, o propunere, un schimb clar de intentii. Dar nu a fost cazul pana acum. Am luat legatura cu Luana (n.r. – Luana Rednic, impresar) si i-am spus ca sunt liber si ca astept o propunere. Noi am discutat in iarna si asa a ramas de atunci, ca mi-ar placea sa lucrez cu Mircea Rednic si ca discutam iar in vara, atunci cand raman liber de contract”, a spus Radut pentru ProSport.

Eu sunt deschis discutiilor, am nevoie de un mediu in care sa ma simt bine, sa pot evolua la potentialul meu, sa joc la o echipa ofensiva, nu la una care se pune pe doua linii si se apara. Dinamo e o astfel de echipa, una la care as putea juca”, a mai spus mijlocasul.

Rednic a spus la conferinta de presa ca exista “cartite” in club si va restrange cercul de discutii in ceea ce priveste viitoarele transferuri:

“Nu e normal ca discutiile in cerc restrans sa apara imediat in presa. Sunt salariati ai lui Dinamo si nu e normal sa dea lucrurile in presa si sa se afle tintele. De acum incolo am sa vorbesc numai cu Balanescu si atat.” a spus Rednic la conferinta de presa.

Rednic a spus ca motivul supararii il reprezinta aflarea in presa a faptului ca Dinamo il vrea pe Ioan Dumiter, atacantul de 20 de ani al Ripensiei Timisoara. Se pare ca informatia a daunat negocierilor, mai ales ca acum cei din Timisoara cer 100 000 de euro pentru transferul sau si Dinamo nu isi permite sa ofere acesti bani. Dumiter are 21 de goluri marcate in doua sezoane la Ripensia in liga secunda si este urmarit si de CFR Cluj. Din cate a lasat de inteles Rednic, mutarea nu se va mai realiza.

Vestea buna ar fi ca Diego Fabbrini este aproape sa se inteleaga cu Dinamo. Cei din Fanatik anunta faptul ca jucatorul din Liga I care va semna cu Dinamo, de care pomeneste Rednic,  este chiar Diego Fabbrini, mijlocasul Botosaniului care negociaza cu echipa noastra de foarte multe saptamani. Conform sursei citate, Dinamo si Fabbrini s-au inteles deja si saptamana aceasta e posibil sa fie semnate deja actele, daca nu va aparea vreo oferta pe ultima suta de metri. 

Bogdan Balanescu a fost cel care a negociat transferul lui Fabbrini, actualul director general al clubului discutand cu agentul jucatorului, Florin Manea. Fabbrini nu are cerinte salariale ce se regasesc in media echipei, se pare ca va fi vorba de un salariu de baza nu mult peste medie, dar va avea bonusuri consistente de performanta si goluri marcate, astfel incat isi poate rotunji bine de tot veniturile, sa depaseasca 15 000 de euro lunar. 

Sursele noastre ne-au confirmat faptul ca negocierile sunt aproape finalizate si sunt sanse mari sa se ajunga la o intelegere, meritul fiind al lui Bogdan Balanescu, care a fost in contact cu Florin Manea pe tot parcursul negocierilor!

loading...

Lasă un răspuns