Putem urca pe loc de baraj la finalul rundei

Stiri Dinamo

Astăzi s-a disputat primul duel din etapa cu numărul 4 din play-out, un duel care ne interesa în mod direct.

După surpriză înregistrată la Arad cu UTA, Hermannstadt a urcat pe loc de baraj, chiar în fața noastră. Astăzi puteau să se distanțeze la patru puncte de noi, însă aveau să înfrunte echipa care ne-a învins runda trecută cu scorul de 4-1, Gaz Metan Mediaș.

Gaz Metan s-a impus în deplasare, 2-1 cu Hermnnastadt, după un meci plin de momente tensionate și de faze controversate.

Partida a avut o primă repriză cu de toate, toate cele trei goluri marcându-se în primele 45 de minute. Oaspeții au deschis scorul în minutul 19, prin Valente. Atacantul medieșenilor, intrat pe teren în minutul 15, a profitat de lipsa de marcaj și a reluat cu capul, din 6 metri, după un corner.

După cinci minute, Hermannstadt a avut șansa egalării. Arbitrul Radu Petrescu a dictat penalty, dar Petrișor Petrescu a bătut slab, pe mijloc, iar Răzvan Pleșca a respins. Petrișor Petrescu și-a răscumpărat ratarea și a egalat în minutul 31, după o fază extrem de confuză și controversată. În minutul 45+2, același Valente a marcat și a stabilit scorul final.  Deaconu a executat perfect o lovitură liberă, iar atacantul lui Gaz Metan a marcat cu capul, de la 8 metri.Gaz Metan a urcat pe locul 3 în play-out, cu 24 de puncte, în timp ce Hermannstadt rămâne pe 8, cu 16 puncte.

Putem urca pe loc de baraj, dar sansele pentru salvarea directa minime!

Dinamo poate urca pe loc de baraj la finalul rundei dacă învingem pe Voluntari, punând chiar o distanță de două puncte între noi și Hermannstadt. Însă distanța față de echipele care se salvează direct a devenit foarte mare și practic am avea nevoie de un parcurs perfect în ultimele 6 etape pentru a nu merge la baraj, șansele fiind, trebuie să recunoaștem, extrem de mici