Punct…Și de la capăt

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

În ultimele zile presa a încercat, nesperat, să-l ,,demită” pe Mircea Rednic prin diverse articole menite să destabilizeze suflarea dinamovistă.
A fost foarte vehiculat numele lui Dusan Uhrin, cel care a reușit, într-adevăr, să salveze echipa în sezonul trecut. Totuși, față de alți ani, Dinamo are o conducere capabilă, iar zvonurile au fost imediat infirmate de către Răzvan Zăvăleanu. Mai mult, suporterii și-au arătat încă o dată susținerea pentru Mircea Rednic, prin comunicatul emis de PCH aseară.

Făcând o tristă paralelă cu sezoanele trecute, antrenorul echipei nu numai că nu era susținut de conducere, ba chiar lucra în niște condiții extrem de grele (să ne aducem aminte de Dusan Uhrin, care a picat la mijloc în confictul dintre Florin Prunea și Bogdan Bălănescu, episodul petrecut în cantonamentul echipei, etc.).

Titlul articolului reprezintă o altă paralelă cu celebrul film ,,Punct…Și de la capăt”, realizat după un scenariu al dramaturgului Radu F. Alexandrescu. Filmul prezintă o dublă poveste de dragoste, mai întâi, povestea unei iubiri destrămate brusc, și, apoi, povestea unei alte iubiri care abia se înfiripă.

,,Povestea dintâi se estompează, pe măsură ce a doua poveste de dragoste prinde contur.”
Să ne amintim de ultimul mandat al lui Mircea Rednic pe banca lui Dinamo. În sezonul 2018-2019, actualul tehnician al echipei noastre prelua o echipă aflată într-o situație extrem de dificilă. Claudiu Niculescu era înlocuit după numai două săptămâni, iar spectrul retrogradării era unul cât se poate de real.

Dinamo a reușit atunci nu numai să se salveze de la retrogradare, ci chiar să termine pe locul 9, iar următorul sezon se anunța a fi unul în care echipa noastră s-ar fi luptat cu șanse bune pentru accederea în play-off, cu Rednic pe bancă.

Echipa avea să își dispute meciurile de pe teren propriu pe Arena Națională, sponsorii începeau să revină alături de club, o bună parte din loje erau deja cumpărate, iar cu câteva întăriri în pauza de vară, echipa avea să arate mult mai bine.

Atunci ,,povestea de dragoste” dintre Mircea Rednic și Dinamo avea să se încheie brusc, neașteptat, fiindu-i reproșat antrenorului nostru cea mai slabă clasare din istorie la acel moment, locul 9, iar în contract exista o clauză despre care nu se vorbise niciodată până în acel moment, anume locul 7. Acum, Rednic are o misiune mult mai dificilă, dar situația este diferită din punct de vedere administrativ. Dinamo are o CONDUCERE care oferă liniște echipei, iar suporterii au fost întotdeauna alături de Mircea Rednic.

Nu pot să garantez faptul că antrenorul echipei noastre va reuși să ne salveze din nou, dar sunt convins că această ,,poveste de dragoste” nu se va termina brusc, precum în mandatul precedent, iar Rednic va fi lăsat să își ducă treaba la bun sfârșit.

Avem nevoie de continuitate pe banca tehnică, de liniște și sunt convins că atunci când Mircea Rednic va considera că nu mai poate face nimic pentru a ne salva, îi va lăsa locul altui antrenor. Să ne amintim de situația din sezonul trecut, atunci când Gigi Mulțescu a renunțat la post, spunând că nu poate face mai mult.

În plus, Dusan Uhrin a renunțat la post în această vară, atunci când echipa avea interdicție la transferuri. Sunt convins că și Rednic va proceda la fel, DACĂ va considera că a făcut tot ce a putut.
Hai Dinamo!

loading...

Lasă un răspuns