AcasăEditorialPunct și semne de întrebare

Punct și semne de întrebare

Dinamo a reușit să obțină un prim rezultat pozitiv în Liga I, dar sunt în continuare elemente în jocul echipei noastre care nu dau randamentul dorit.

Punct: A venit în sfârșit momentul în care Dinamo trece de cota de 0 puncte, un moment așteptat de jucători, de fani ,să scăpăm de povara de a fi învinși etapă de etapă. De această dată am întâlnit o echipă care este de nivel apropiat și per total, nu pot spune că au fost peste noi ca joc. Retragerea noastră prematură, faptul că nu ne-am găsit cadența la centrul terenului, asta a făcut ca U Cluj să domine mai mult repriză secundă, dar cred că la Dinamo a existat și o oarecare teamă de rezultat, deoarece am văzut și mult haos în partea a doua, mai ales.

Însă e un punct în urmă căruia se poate construi, echipa avea nevoie, Ovidiu avea nevoie, dar e doar un prim pas. Fanii dinamoviști prezenți la Mediaș au plecat cât de cât fericiți de la stadion.

Semnele de întrebare: În continuare Dinamo este o echipă în formare, potențialul nu îl cunoaștem încă, asta și pentru că o parte dintre jucătorii transferați nu au evoluat până acum, Josue, Ilic și Alves, va mai veni cred eu cel puțin încă un jucător, Ghezali lipsește, Amzar a fost accidentat, așadar nu știm exact care este nivelul cu adevărat al echipei, probabil îl vom afla undeva în partea a doua a lunii septembrie.

Însă sunt și jucători care nu par să se ridice la nivelul primei ligi, ori hai să fiu mai elegant, au probleme de adaptare, deși cred că această exprimare denotă faptul că asta o vor face la un moment dat, că e doar problemă de adaptare, nu de valoare. Din păcate, ieri mijlocul terenului a cedat lupta cu mijlocul Clujului, nu am reușit să ținem la fel de minge și de prea multe ori i-am lăsat pe mijlocașii și atacanții adverși să ajungă în poziție 1 contra 1 cu fundașii noștri. În continuare așteptăm mai mult de la spanioli, de la Dani și Gorka, dar și de la Ahmed Bani, care nu oferă fotbalul șampanie pe care îl așteptam și dorim.

La fel eu aștept mai mult de la atacanții noștri, nu cred că e suficient să fim mulțumiți că deviază niște baloane și câștigă câteva dueluri la cap. Daniel Popa în comparație, a marcat și a mai avut un super șut de la distanță. În cazul atacanților noștri, numărul ocaziilor create în primele 4 etape e foarte redus, trebuie să ofere mult mai mult. Goncalo are scuză ieri că a fost folosit mai degrabă mijlocaș, din cauza lipsei de soluții la mijloc pe bancă, ori din dorința lui Burcă de a nu folosi anumiți jucători.

E bine că nu am pierdut, sunt convins că jucătorii vor fi mai încrezători, dar e clar că va fi ceva presiune pe meciul cu Botoșani, o echipă care nici ea nu se regăsește, are 2 puncte doar, se discuta deja despre posibila demitere a lui Croitoru, dar cine a urmărit echipa la treabă, știe că practică un fotbal de calitate și ne va fi greu să învingem. Vom câstiga dacă vor crește nivelul anumiți jucători, în caz contrar, va fi foarte complicat și ne vom mulțumi cu puțin. Însă să nu uităm, etapele trec…

loading...
Articolul precedent
Articolul următor
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare