Progresul Spartac-DINAMO: Avem primul 11 trimis de Burcă

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Am ajuns în ziua primului meci oficial al ligii secunde, ziua debutului echipei noastre în sezonul 2022/2023.

A fost o vara extrem de agitată, o perioada extrem de încrâncenată, practic nimeni nu a avut liniște din momentul în care Dinamo a retrogradat în liga secundă. Discuții despre faliment, despre imposibilitatea începerii sezonului. Am fost în haos organizatoric, dar și sportiv, deoarece retrogradarea echipei a dus la o schimbare majoră a lotului.

Însă în ultimele săptămâni, Dinamo a început să se stabilizeze, discuțiile despre faliment au luat sfârșit și au început discuțiile despre perspective și viitorul acestui club. A fost un numit un administrator special, Vlad Iacob, iar Ovidiu Burcă a fost numit antrenor principal al echipei pentru startul sezonului.

Un start al sezonului care ne aduce în față o echipă nou-promovată, despre care știm câteva lucruri din trecut.

Progresul Spartac, un adversar familiar! Dinamo s-a întâlnit în câteva rânduri cu Progresul Spartac, însă duelurile au avut loc în liga a treia, atunci când aveam formație secundă. Patru dueluri au avut loc în două sezoane și Progresul Spartac s-a impus de fiecare dată, 5-1 și 2-1 în sezonul 2020/2021, 2-0 și 3-0 în sezonul 2021/2022.

Au reușit promovarea, însă rămân în fond o mică necunoscută. O formație care are în componență foarte mulți jucători tineri, cu experiență limitată în primele două ligi din România, dar o echipă legată, care evoluează de câțiva ani împreună, iar acest fapt îmi ridică câteva motive de îngrijorare. Deoarece echipa noastră este încă în căutări.

Dinamo, la start în liga a doua! După cum spuneam și mai sus, a fost o vară extrem de agitată pentru echipa noastră. Multe plecări de jucători, confirmarea extrem de târzie a noului antrenor principal, completarea lotului greoaie, încă sunt posturi descoperite sau compartimente unde nu există dubluri pe posturi. Însă au fost o serie de jucători care au venit în ultimele săptămâni, măcar pentru a completa lotul.

Mental, sper că va fi o adaptare rapidă a jucătorilor la nivelul ligii secunde, mă refer mai ales la cei care au fost în lot și în sezonul trecut, nu avem timp să ne plângem de milă, am trecut noi suporterii peste șocul retrogradării, e cazul să treacă și ei, nu vrem lamentări, vrem rezultate!

Ovidiu Burcă, debut pe banca lui Dinamo! Meciul de astăzi reprezintă și debutul lui Ovidiu Burcă pe banca tehnică a lui Dinamo într-un meci oficial. O numire surprinzătoare, dar un antrenor dornic de afirmare, care are o oportunitate uriașă să își creeze un nume în antrenorat. Începem să vedem stilul sau în ceea ce privește abordarea relației cu jucătorii, a renunțat la o parte din jucătorii pe care nu îi consideră suficienți de buni, ori cum erau cazurile Ivanov și Ehmann, care nu sunt cu gândul la Dinamo, prin urmare nu au ce caută în lot.

AVEM PRIMUL 11:

ONCESCU- MOURA, TONE, GIAFER, AMZAR- DUDEA, N.ROSU- BORDUSANU, BANI, LAZAR – BUHAESCU

Rezerve: Fara, Rosu, Cretu, Ionescu, Cune, Bobea, Dragomir, Buleica, Florescu

loading...

Lasă un răspuns