Programul următoarelor partide! Serie extrem de importantă

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo are o serie de meciuri extrem de importante în campionat, acolo unde am reușit în ultimele etape să urcăm în clasament.

Suntem momentan pe locul 11, dar diferența față de zona de play-off s-a redus în ultimele patru etape, în care Dinamo a reușit să obțină 3 victorii și un rezultat de egalitate. Avem 16 puncte și urmează două meciuri cu echipe aflate deasupra noastră în clasament.

Vă prezentăm programul din următoarele săptămâni al echipei noastre. Joia aceasta, începând cu ora 17:00, o întâlnim pe CSM Slatina pe teren propriu, fosta echipă a lui Ovidiu Burcă, meci care trebuie să închidă seria de 5 meciuri în campionat cu un nou rezultat pozitiv. Meciul se va juca la Giurgiu.

Fix peste o săptămână se joacă meciul de la Miercurea Ciuc, cu Csikszereda, formație aflată în zona de play-off, o contracandidată directă la ocuparea unui loc în primele 6. Un meci de risc maxim, ținând cont că se va juca la Miercurea Ciuc. Partida se va juca joi, 3 noiembrie, de la ora 20:00.

Apoi avem etapa a doua din grupele Cupei României, tot pe teren propriu, dar nu știm încă pe ce stadion, meciul cu Sepsi OSK. Meciul se va juca marți, 8 noiembrie, de la ora 21:00. Imediat avem un nou meci pe teren propriu, de data această am fost programați în week-end, 13 noiembrie, duminică, ora 11:00, primim vizita celor de la Dumbrăvița.

Urmează apoi o pauză competițională de aproximativ două săptămâni, iar la finalul lunii noiembrie și început de decembrie le vom întâlni în deplasare pe Politehnica Iași, FC Brașov și Unirea Slobozia (Cupa României).

Mai jos aveți programul din următoarele săptămâni:

LIGA 2 (etapa 12)
Dinamo 1948 București vs CSM Slatina
joi, 27 octombrie, ora 17:00, Giurgiu

LIGA 2 (etapa 13)
AFK Csikszereda vs Dinamo 1948 București
joi, 3 noiembrie, ora 20:00, Miercurea Ciuc

CUPA ROMÂNIEI (faza grupelor, meciul 2)
Dinamo 1948 București vs Sepsi Sf. Gheorghe
marți, 8 noiembrie, ora 21:00

LIGA 2 (etapa 14)
Dinamo 1948 București vs CSC Dumbrăvița
duminică, 13 noiembrie, ora 11:00

Care este starea medicală a jucătorilor

,Nu avem un verdict definitiv încă. Nici nu e recomandat să facem în primele 48-72 de ore un RMN. Jucătorul este imobilizat momentan, fiind vorba de o lovitură la genunchi. Ieri, după meci, era foarte umflat. Pe seara, era mai bine în sensul în care se mai dezumflase.

Cred că s-a lovit de acea bancă de rezerve, aștept să văd și eu o înregistrare de la partidă. Asta am văzut în timpul meciului: un fault clar care a pus în pericol integritatea fizică a jucătorului. Chestia asta se sancționează cu totul și cu totul altfel decât a făcut-o arbitrul.”, a declarat Vlad Iacob pentru Playsport.

În prelungiri, Bena și Bani s-au dat cap în cap și, preț de câteva minute, Dinamo a evoluat cu doar opt jucători de câmp.

,,Giafer a fost lovit în plină figură și cusut pe viu, după meci. La Bena și Bani, Bena a fost împins de un jucător advers în Bani. Francezul avea arcada spartă după meci, undeva deasupra frunții. N-a avut nevoie de copci, doar a fost dezinfectat la vestiar.”, a mai spus administratorul special al clubului.

loading...

Lasă un răspuns